SON DAKİKA
Hava Durumu

Eren Keskin: Susanlar bilsinler ki sıra onlara da gelecek

Kapatılan ve polis baskını düzenlenen Özgür Gündem gazetesinin eski genel yayın yönetmenlerinden Eren Keskin'in evine polis baskın düzenledi. İkametinin basılmasına dair hakkında bir gözaltı kararı bulunması halinde savcılığa gidip ifade vereceğini söyleyen Keskin, baskınlar karşısında tepkisiz kalanlara "Susanlar bilsinler ki sıra onlara da gelecek" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 17.08.2016 14:50
Haber Güncellenme Tarihi: 17.08.2016 14:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Eren Keskin: Susanlar bilsinler ki sıra onlara da gelecek

Özgür Gündem gazetesinin eski genel yayın yönetmeni avukat Eren Keskin'in evine dün polis baskın yapılmış, Keskin'in bulunmadığı evde arama yapan polisler, evden ayrılmıştı.

Baskın sırasında Diyarbakır'da bulunan Keskin, gece saatlerinde uçakla İstanbul'a döndü.

Dicle Haber Ajansı'nın (DİHA) telefonla ulaştığı Keskin, bu zamana kadar kendisine herhangi bir tebligat yapılmadığını ifade etti.

Buna rağmen avukatlarının Çağlayan Adliyesi'ne giderek, Cumhuriyet Savcısı ile görüştüğünü paylaşan Keskin, avukatlarından haber beklediğini ve hakkında herhangi bir gözaltı kararı olması durumunda ise savcılığa gidip ifade vermekten kaçınmayacağını belirterek, "Gözaltı kararı varsa gideceğim. Ne olursa olsun, giderim" dedi.

Gazete binası ve evine yapılan baskına dair ise Keskin, "90'larda en ağır koşullarda silahlı saldırıya uğradım, cezaevine girdim. Ama ilk defa evim uzun namlulu silahlı kişilerce basıldı, kaldığım mahalle polis ablukasına alındı. Bu faşizmin ülkede geldiği noktayı gözler önüne seriyor. Bu yapılanlar korku salmak içindir" dedi.

Baskılar karşısında sessiz kalanlara da çağrıda bulunan Keskin, "Susuyor birçok insan. Susanlar bilsinler ki sıra onlara da gelecek. Bu devleti zaten tanıyoruz ama sadece susanlara kızıyorum" dedi.

Ne olmuştu?

İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi bugün Özgür Gündem gazetesini kapatmıştı.

Kararda "geçici olarak kapatılmasına" ifadesi yer almakla beraber gazetenin ne kadar süre kapalı kalacağına ilişkin bir hüküm yer almadı.

Kapatma kararı daha gazeteye tebliğ edilmeden YeniŞafak'ta yer aldı.

Gazetenin kapatılmasına ilişkin alınan kararda şu ifadeler kullanıldı:

"İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu'nun 16 Ağustos 2016 tarih ve 16/95651 soruşturma sayılı yazısı Cumhuriyet Başsavcılığı yargı alanı içerisinde günlük olarak yayınlanan Özgür Gündem isimlim gazetenin sürekli PKK Terör örgütü propagandası yaptığı ve silahlı terör örgütü yayın organı gibi hareket ettiği anlaşıldığı iddiasıyla yetkilileri hakkında TCK'nın 302/1, 314/2 220/1,2K 3713 Sayılı Yasa'nın 7/2 maddeleri uyarınca soruşturmaya başlandığı belirtilerek anılan gazetenin TC Anayasası'nın 28'inci maddesinin son fıkrası uyarınca geçici olarak kapatılmasına karar verilmesi olmakla, soruşturma dosyası incelendi."

İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi'nin Özgür Gündem Gazetesi'ni kapatma kararının ardından polis, gazeteye baskın yaptı.

Baskında o esnada haber takibi yapan imc tv muhabiri Gülfem Karataş ile kameraman Gökhan Çetin'in olduğu 24 gazeteci gözaltına alındı.

Özgür Gündem çalışanları; Günay Aksoy, Kemal Bozkurt, Reyhan Hacıoğlu, Önder Elaldı, Ender Öndeş, Sinan Balık, Davut Uçar, Fırat Yeşilçınar, İnan Kızılkaya, Zeki Erden, Elif Aydoğmuş, Bilir Kaya, Ersin Çaksu, Sevdiye Ergürbüz, Amine Demirkıran, Bayram Balcı ve Burcu Özkaya.

DİHA muhabirleri; Özgür Paksoy ve Mesut Kaynar.

imc tv; Gülfem Karataş ve Gökhan Çetin.

Kapatma kararı sonrası destek amaçlı gazete binasına gelen İstanbul Tabip Odası'ndan Yılmaz Bozkurt ile Doğu Yayınevi çalışanı Hüseyin Gündüz de gözaltına alınanlar arasında.

Gazetenin basılmasının ardından Özgür Gündem'in eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ve gazetenin yazarlarından Filiz Koçali'nin evine de baskın yapıldı. Filiz Koçali de Eren Keskin gibi baskın yapıldığı sırada evde değillerdi.

Yayıncı, yazar, gazeteci Ragıp Zarakolu'nun yasal ikametgahı olan, oğlu Sinan Zarakolu'nun evine polis baskını düzenlendi.

Özgür Gündem gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarlarından, yazar Aslı Erdoğan'ın evi de basıldı, Erdoğan gözaltına alındı.

Mahkeme kararıyla kapatılan, binası basılan, çalışanları gözaltına alındıktan sonra gazetenin binası da mühürlendi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.