SON DAKİKA
Hava Durumu

Erdoğan'ı kızdıracak bir manşet daha

Başbakan ve Hükümet'e yönelik sert eleştirileri ile zaman zaman dikkat çeken Taraf Gazetesi YAŞ kararları sonrası attığı manşetle Başbakan Erdoğan'ı yine çok kızdıracak: Diklendi ama dik duramadı..

Haber Giriş Tarihi: 05.08.2011 10:40
Haber Güncellenme Tarihi: 05.08.2011 10:40
https://www.bursaport.com
Erdoğan'ı kızdıracak bir manşet daha

Yüksek Askeri Şura toplantıları dün sona erdi ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunulan komuta kademesi listesi onaylandı. Böylelikle TSK'nın üst kademesi belli oldu.

YAŞ'ta merakla beklenen konulardan birisi de Balyoz tutuklusu 14 generalin durumuydu. Çıkan karar ise bu generallerin görev sürelerinin bir yıl uzatılması oldu.

Bir diğer sürpriz ise Bekir Kalyoncu'nun Jandarma Genel Komutanı olmasıydı. Karargah evleri soruşturmasına adı karışan Kalyoncu'nun 'Özel Harekat İnfaz Timi kurulmasını emreden kişi' olarak tutanaklarda adının geçmesiydi.

İşte bu sürpriz gelişmeleri manşetine taşıyan Taraf Gazetesi Başbakan Erdoğan'ı kızdıracak bir manşet attı: Diklendi ama dik duramadı..

Bu manşet akıllara, Başbakan Erdoğan'ın kriz zamanlarında izlediği stratejilerde ifade ettiği cümleye gönderme yapıyordu: 'Dik duracağız ama diklenmeyeceğiz'

12 Haziran genel seçimleri sonrası 'helalleşme' adımı atan Başbakan Erdoğan, medyaya açtığı davaların büyük bir kısmını geri çekmişti. Erdoğan'ın geri çektiği davalardan birisi de Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan'ın 'Kof kabadayılık' başlıklı yazına açtığı davaydı.

Taraf Gazetesi'nin YAŞ kararları sonrası attığı 'Diklendi ama dik duramadı' manşeti 'Paşasının Başbakanı' manşeti gibi çok konuşulacağa benziyor.

İşte Taraf Gazetesi'nin "Diklendi ama dik duramadı" başlıklı manşetten verdiği haber:

YAŞ'ta 'orta yol'u buldular

14 balyoz sanığını emekli etmeyip temditle görev sürelerini uzatan YAŞ, yeni kuvvet komutanlarını belirledi. Sürpriz jandarma ve havada yaşandı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner be üç kuvvet komutanının görevi bırakması sonrasında yaşanan kriz, üç gün süren kritik YAŞ toplantısında giderildi. Orgeneral Necdet Özel Genelkurmay Başkanlığı'na asaleten atanırken, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na 1'nci Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na Murat Bilgel, Korgeneral Mehmet Erten Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na, Orgeneral Bekir Kalyoncu da Jandarma Genel Komutanlığı'na getirildi.

Geçen yılların aksine bu yıl ki YAŞ toplantısını tek başına oturarak yöneten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün sabah Genelkurmay Karargahı'na giderek Şüra kararlarını imzaladı. Daha sonra Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkan Vekili Orgeneral Necdet Özel tarafından Köşk'e götürülen kararlar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı. Kararlar daha sonra Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever tarafından açıklandı.

Yeni kuvvet komutanları

Buna göre emekliliğini isteyen Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in yerine Necdet Özel asaleten atandı.

Jandarma Genel Komutanı olan Necdet Özel, Işık Koşaner'in ayrılması sonrasında önce Kara Kuvvetleri'ne ardından da Genelkurmay Başkanlığı'na vekaleten atanmıştı.

Kara ve Deniz Kuvetleri'nde sürpriz yaşanmadı. Orgeneral Necdet Özel'in boşalttığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu getirildi. Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel de Deniz Kuvvetleri Komutanı oldu.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na Hava Lojistik Komutanı Korgeneral Mehmet Erten atandı. Gelecek yıl emekli olacak Erten 1 yıl süreyle bu görevi yapabilecek. Jandarma Genel Komutanlığı'na Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu atandı. Bu görev için Servet Yörük'ün ismi öne çıkıyordu. Ancak Yörük'ün bir yıllık orgenerallik tecrübesi olması nedeniyle Bekir Kalyoncu getirildi. Kalyoncu iki yıldır orgeneral.

3. Ordu Komutanı Orgeneral Yaşçın Ataman 1. Ordu Komutanlığına, 3.Kolordu Komutanı Korgeneral Hulusi Akar Genelkurmay 2. Başkanlığına getirildi. Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüd Başkanı Korgeneral Abdullah Atay Ege ordu Komutanlığına, 5. Kolordu Komutanı Korgeneral Ahmet Turmuş 3. Ordu Komutanlığına atandı. Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Nusret Güner Donanma Komutanlığına getirilirken, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı YAŞ üyesi oldu. Balyoz davasından yargılanan 14 tutuklu subayın görev süresi 1 yıl uzatıldı; "İrticayla Mücadele Eylem'nda ıslak imzası olan Kurmay Albay Dursun Çiçek de emekli edildi.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.