SON DAKİKA
Hava Durumu

Erdoğan göstericilere 'çapulcu' dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Taksim Gezi Parkı ile başlayan ve tüm Türkiye'ye yayılan eylemleri "birkaç çapulcunun işi" olarak tanımladı. Erdoğan, "Biz birkaç tane çapulcunun, meydana gelip halkımızı tahrik etmesine seyirci kalmayız. AKM'yi yıkacağız, Taksim'e cami yapacağız" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 02.06.2013 15:46
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Osmanlı Arşivi Yeni Hizmet Binası'nın açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, AKP'ye yönelik tepkilere dönüşen eylemler konusunda, "Biz birkaç tane çapulcunun, meydana gelip halkımızı tahrik etmesine seyirci kalmayız" dedi.

"Tepkileri, ideolojik bazlı olarak ifade etmek istiyorum" diyen Erdoğan, "Geçmişte, hükümetleri tehdit etmek, hükümetleri hizaya getirmek, kaos ortamı oluşturarak, demokrasi dışı müdahalelere zemin hazırlamak için tertip edilen tuzakların benzerini, şu anda tekrar yaşıyoruz. Sandıkta başarı sağlayamayanların ve başarı sağlayamayacağını da bilen, son dönemde sık sık sokak sokak direniş çağrısı yapan bir anamuhalefet partisinin ve onun yanında diğerlerinin umutsuzluk içinde bu eylemleri kışkırttığını görüyoruz" dedi.

İşte Başbakan'ın konuşmasından bazı bölümler:

"Biz Taksim meydanının yayalaştırma projesini yapıyoruz yapacağız. Orası bitecek. İki, 1780 yılında 3. Selim döneminde orada yapılmış olan topçu kışlası CHP zihniyeti daha sonra yıkarak stada çevirmiştir. Orada da aslına nasıl sahip çıkıyorsak biz de orada tarihi kışlayı yapacağız. Afedersiniz çok açık net.

Biz birkaç tane çapulcunun, meydana gelip halkımızı tahrik etmesine seyirci kalmayız. Çünkü bu millet bize reyini verirken tarihimize sahip çık diye verdi.

Şimdi biz 300-500 kişi oraya gitti diye köprü inşaatını mı durduralım? Bunlar tünellere tüp geçitlere de karşı çıktılar. Bunların cibilliyetinde bir taş taş üstüne koymak yok.

Efendim Erdoğan diktatör. Ben bu milletin efendisi değilim. Diktatörlük kanımda yok, ben bu milletin hizmetkarıyım. Eğer diktatör arayanlar varsa kendi geçmişlerine baksınlar. Arayanlar varsa işte taksim meydanında ankara'da şurada burada. Esnafın camını çerçevesini indirenler ne adına indiriyor?

Bunun hukukla bir alakası var mı? Demokrasiyle bir alakası var mı? Hak mücadelesiyle bir alakası var mı? Kim ödeyecek şimdi onların paralarını? Tüyü bitmemiş yetimin hakkı var burada. Yine kalkacağız oranın camını çerçevesini bu hükümet yapacak.

Bu terör estirenlere destek çıkan CHP zihniyetidir. Bunların meşrebinde bu var. Biz şimdi Taksim'de üç projeyi iç içe yapıyoruz. Orada çevre var, orada tarih var kültür var.

'TAKSİM'E CAMİ DE YAPACAĞIZ'

AKM inşallah yıkılacak. Muhteşem bir opera olarak kültür merkezi olarak onu da yapacağız. Oradan biri ses verdi.  Evet cami de yapacağız. Ben bunun iznini gidip de CHP genel başkanından alacak değilim, birkaç çapulcudan alacak değilim. Bize oy verenler bunun yetkisini verdi zaten. 

Birileri çıkıyor. Sayın başbakan bunlar çok tahrik edici oluyor diyor. Benim tahrik etmek gibi bir derdim yok. İki kere iki dört eder, yazın da dört kışın da dört. Bunun adı hakikattir gerçektir. Hakikatleri gerçekleri ters yüz etmeye kimsenin gücü yetmez. Biz onlar adına koşuyoruz. Bu neyi gerektiriyorsa onu yapacağız."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.