SON DAKİKA
Hava Durumu

Erdoğan'dan 24 Nisan mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 24 Nisan mesajını, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan okudu.

Haber Giriş Tarihi: 24.04.2016 15:04
Haber Güncellenme Tarihi: 24.04.2016 15:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Erdoğan'dan 24 Nisan mesajı

24 Nisan Ermeni tehcirinin 101. yılında, İstanbul'daki Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'nde düzenlenen ayine AKP, CHP ve HDP'den siyasetçiler katılırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı da okundu.

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan'ın yönettiği ayine AKP İstanbul Milletvekili Markar Esayan, CHP Genel Baskan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İstanbul Milletvekili Selina Doğan, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ve Vakıflar Genel Meclisi Azınlık Vakıfları temsilcisi Toros Alcan da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajını Başpiskopos Aram Ateşyan okudu. Erdoğan'ın açıklaması şöyle:

"Birinci Dünya savaşının trajik koşullarında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini anmak için toplananları selamlıyorum. Bugünkü törenin Osmanlı Ermenilerinin yaşadıkları acıların anlaşılması ve hatıralarının yad edilmesi için en anlamlı yer olan Türkiye'de bir kez daha yapılmasından memnuniyet duyuyorum. İnsani vazifelerin ihmal edilmediği, sevincin ve acının samimiyetle paylaşılabildiği Anadolu toprakları her şeyin önüne vicdan ve adalet anlayışını koyar.

Tarih bilincimiz ve insanlık hukukumuz gereğince, Osmanlı Ermenilerinin hatıralarına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Türklerle Ermenilerin bin yıla uzanan ortak yaşam kültürünü hatırlatmayı sürdüreceğiz. Ortak tarihi ve benzer gelenekleri olan iki komsu halkı, nefret ve düşmanlık söylemleriyle birbirinden uzaklaştırmak isteyenlere ve tarihi siyasileştirenlere karşı dostluk ve barış hedefiyle çalışmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu düşünceyle ebediyete intikal etmiş Osmanlı Ermenilerini saygıyla anıyor, hayatta olan yakınlarına taziyelerimi sunuyorum. Ayrıca yaşamını yitirenleri, etnik ve dini kökeni ne olursa saygıyla anıyorum. Bu ortak acıyı paylaştığımızı bir daha hatırlatmak istiyorum. Ülkemizde geçmişten bugüne katkıda bulunan tüm Ermeni vatandaşlarımıza da bu vesilesiyle teşekkür ederim."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.