SON DAKİKA
Hava Durumu

Erdoğan BM'ye sert çıktı

Avrasya İslam Şurası'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BM'i İslamofobyaya karşı önlem almadığı ve Suriyeli göçmenler konusunda üzerine düşeni yapmadığı için eleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 19.11.2012 14:13
Haber Güncellenme Tarihi: 19.11.2012 14:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com

Avrasya İslam Şurası'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz sünnilik, şiilik bu tür tabular içinde İslam'ı gölgeleyemeyiz. Bizim için tek belirleyici İslam olmalıdır. Mezhepler değil'' ifadelerini kullandı.

''Mezhepleri tabu haline getirmek suretiyle birbirimize düşemeyiz'' diyen Başbakan Erdoğan, ''Şuan Suriye'deki gidiş maalesef o yönedir ve acımasızca Suriye'de yapılan bu katliamların altında da bu yatmaktadır'' şeklinde konuştu.

İslamofobyaya karşı önlem alınmalı

İslamofobyaya karşı uluslararası önleyici tedbirler alınması gerektiğini ve öncelikle BM'nin bu doğrultuda bir çalışma başlatarak, ülkelere bu konuda yol gösterecek olan gerekli hukuki alt yapıyı bir an önce oluşturmasını beklediklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Ha şunu söyleyeyim. Uluslararası toplantılarda gündeme getiriyorum ve bundan sonra getireceğim. Burada da getiriyorum. Peki 'BM'ye ne kadar güveniyorsun' dediğiniz zaman, onu da söyleyeyim, güvenmiyorum. Çünkü; savaş şartlarının oluşturduğu bir yapının bugünkü tezahürü adil değildir. Yapı, adil değildir.''

BM Güvenlik Konseyi sadece seyrediyor

Başbakan Erdoğan, Suriyeli göçmenler konusunda BM Güvenlik Konseyi'nin üzerine düşeni yapmadığını söyledi.

Güvenlik Konseyi'nin sadece seyrettiğini ve nasihat ettiğini kaydeden Erdoğan, ''Netice var mı? Yok. Peki bu kurum niye kuruldu? Dünya barışını tesis için. Dünya huzuruna katkıda bulunmak için. Eğer bunu başaramıyorsa, bunu sağlayamıyorsa, o zaman ne anlamı var'' dedi.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.