SON DAKİKA
Hava Durumu

Emeklilerden TBMM'ye mektup: "Biz dilenci değiliz!"

Emeklilerin maddi kayıplarına ilişkin açıklamada bulunan Türkiye Emekliler Derneği Bursa Şube Başkanı Arif Tezbulur, "Vicdanlarınıza sesleniyoruz. Biz dilenci değiliz, alın terimizin hakkını istiyoruz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2023 11:34
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2023 11:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Emeklilerden TBMM'ye mektup: "Biz dilenci değiliz!"

Türkiye Emekliler Derneği Bursa Şube Başkanı Arif Tezbulur, emeklilerin yaşadığı sorunlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bursa’da ve Türkiye’de yaşam koşullarının her geçen gün zorlaştığını söyleyen Tezbulur, emeklinin birçok sorunu olduğunu ve maaşlarına yapılan zamların yeterli olmadığını ifade etti. Tezbulur, öncelikle dernek hakkında bilgiler vererek devlet büyüklerine taleplerini içeren bir mektup yazdı. Tezbulur Cumhurbaşkanlığı'na, bakanlıklara, milletvekillerine ve siyasilere hitaben yazdığı mektupta, "Bugün gelinen noktada emeklilerimizin yaklaşık 10 milyonu 7 bin 500 TL’yi bulan en düşük emekli ödemesi ile yaşam mücadelesi vermektedirler" dedi.

Tezbulur mektubunda, şu ifadeleri kullandı:

"Yüce milletimizin Anayasal güvencesi olan parlamentomuzun çıkardığı yasalarla; yıllardır gündemde tuttuğumuz taleplerimiz arasında yer alan; 2000 öncesi SSK emeklilerimizin intibak talebine gösterilen ilgiye, bayram ikramiyesine, KEY ödemelerine, 65 yaş ve üzeri ücretsiz ve indirimle seyahate, EYT’lilerin emeklilik hakkına kavuşmasına olan katkılara, evi olmayan emeklilerin konut meselesine olan desteğinize, sağlıkta yaşadığımız sorunların çözümü için çabalarınıza, ek ödemelere, banka kuyruklarına ve banka promosyonlarına getirdiği çözümler için şahsınızda, parlamentomuza şükranlarımızı sunuyoruz.

Ancak bütün bu samimi gayretlere rağmen, bugün gelinen noktada emeklilerimizin yaklaşık 10 milyonu 7 bin 500 TL’yi bulan en düşük emekli ödemesi ile yaşam mücadelesi vermektedirler.

Asgari ücretlilerimizi rahatlatacak, memurlarımızı ve kamu işçilerini rahatlatacak tedbirlerin alınması bizleri de ziyadesiyle mutlu etmiştir. Toplu sözleşme ile kamu işçileri taban maaşı 21 bin TL  olarak belirlenmiş şu an meclise sunulan tasarı ile de memur taban maaşı 22 bin TL olmuştur. Hali hazırda zaten çalışan ve emekli arasında ciddi bir maaş farkı varken ve bu durumun düzeltilmesi için ısrarla intibak beklentimiz masadayken, emeklilerimizin beklentileri de en az çalışanlar kadar zam akmaktır. Aksi halde çalışan ve emekli arasında en az 2 kat olan ücret adaletsizliği 3-4 katına çıkacaktır

Bu durum yıllarca bu ülkeye hizmet etmiş emekli kesimi için hayal kırıklığı olacak ve toplumsal barış zedelenecektir. Altı ayda bir alınacak TÜFE zammı ile de, fark daha hızlı artacak ve toplumda kapanması çok derin bir yara açacaktır. Aynı marketten, aynı ekmeği, aynı fiyatı ödeyerek alan ve 7 bin 500 TL ile geçinmek durumunda kalan emeklilerimizin ne yazık ki; yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilme imkanı kalmamıştır.

Gece yarısı yetkililerce Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan kanun tasarısına eklenen ve emeklilere yüzde 25 zam öngören teklif, hayatlarını bu memleketin imar ve inşası için harcamış ve yıllarca prim ödeyerek kutsal hak olarak tanımladığımız, emeklilik hakkına erişen topluluğumuzda, büyük bir hüsranla karşılanmış, vicdanları yaralamıştır.

Zatıalinizden talebimiz, emeklilerimizin bir nebze olsun rahatlamasını sağlayacak bir iyileştirmenin yapılması, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çekilmesi ve söz verildiği gibi 7 bin 500 TL üzerinde aylık alanlara da en az yüzde 25 + 4 Bin TL seyyanen zam yapılarak gerçek anlamda, devlet korumalı sosyal güvenliğin hayata geçirilmesi için parlamentoda emeklilerimizin, dul ve yetimlerimizin sesi olmanızdır. Böylelikle, kesimler arasında giderek açılan makas kapanacak ve adaletli bir uygulamaya erişilecektir."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.