SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekliler bütçeden paylarını istediler

Tüm Emekliler Sendikası Bursa Şubesi Başkanı Onayman, 2019 bütçesinin ilk kez Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlandığını söyleyerek, "Emeklilerin yüzde 80'i açlık sınırının altında ücret almakta. Bu bütçeyle öyle görünüyor ki bu zam furyası ve ekonomik kriz daha da şiddetlenerek devam edecek" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 11.12.2018 07:22
Haber Güncellenme Tarihi: 11.12.2018 07:22
https://www.bursaport.com
Emekliler bütçeden paylarını istediler

Tüm Emekliler Sendikası Bursa Şubesi, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nde Bursa'nın Osmangazi ilçesinde bulunan Atatürk Anıtı önünde bir araya geldi. 

Taleplerini dile getirmek amacıyla Atatürk Anıtı önünde toplanan  grup, basın açıklaması yaptı. Sendika üyeleri, "Özgürlük, demokrasi mücadelesinden emekli olunmaz", "Krizi emekliler ve emekçiler yaratmadı. Faturayı biz mi ödeyeceğiz?" yazılı dövizler taşıdı.

Tüm Emekliler Sendikası Bursa Şubesi Başkanı Günay Onayman, 2019 bütçesinin ilk kez Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlandığını anımsatarak, "Yaşadığımız ekonomik krizin faturasını kime çıkarılacağının, krizin etkileri karşısında kimleri korunacağının işaretleri bütçede verilir." diye konuştu. Onayman, şunları kaydetti:

''Bütçe 960 milyar lira olarak öngörülmüş. Açığın 93 milyar lira olması bekleniyor. Bunun anlamı şu; önümüzdeki yıl 93 milyar lira halka zam olarak yansıyacak. KESK'in araştırmasına göre, 2018 Eylül ayı açlık sınırı 2 bin 214 lira. Yoksulluk sınırı 6 bin 237 lira ve tek çalışanın aylık harcaması 2 bin 360 liradır.

Ayrıca emeklilerin yüzde 80'i açlık sınırının altında ücret almakta. Bu bütçeyle öyle görünüyor ki bu zam furyası ve ekonomik kriz daha da şiddetlenerek devam edecek, dar gelirlilerin durumu daha da kötüye gidecek.''

Enflasyon rakamının gerçeği yansıtmadığını belirten Onayman, ''Şayet inandırıcı olmak istiyorlarsa Cumhurbaşkanı maaşına yapılan yüzde 26 zam tüm emekli ve emekçilere uygulansın'' dedi.

Eyleme katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da, şu sözleri kaydetti:

"Demokrasinin olmadığı, adaletin olmadığı, özgürlüklerin olmadığı bir süreci yaşıyoruz. Bir kişinin dudakları arasında hangi arkadaşımızın kapısına jandarmanın gelmeyeceğinin garantisi yok. Dün daha ülkenin bir çok yerinde sosyal medyadan dolayı gözaltılar yaşandı. İnsan Hakları adına söyleyeceğimiz tek şey; bu ülkede insan hakları gasp ediliyor, bu ülkede insan hakları ne yazık ki yok. Bundan emeklilerde nasibini almakta. Bu ülkede temel sendikal haklar, temel insan hakları, insanların kendilerini ifade etme hakları engelleniyor. 12 milyon emekliden bahsediyoruz. Bin liranın altında milyonlarca insanın maaş aldığını biliyoruz. Yoksulluğu, fakirliği geçtik, kendi ülkesinde köle olarak yaşayan birçok insan var."

Sarıbal, insan haklarına ulaşana kadar sonuna kadar mücadele edeceklerini bildirdi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.