SON DAKİKA
Hava Durumu

Eğitim Sen Bursa Şubesi 29. yaşını kutladı

Encümen-i Muallimin'den, TÖS'ten, TÖB-DER'den devraldığı 116 yıllık mücadele birikimiyle kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim ile özerk demokratik üniversite mücadelesini sürdüren Eğitim Sen Bursa Şubesi, 29. yaşını kutladı.

Haber Giriş Tarihi: 18.02.2024 16:55
Haber Güncellenme Tarihi: 18.02.2024 16:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Eğitim Sen Bursa Şubesi 29. yaşını kutladı

Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Derviş Erdem ve sendika yönetimi tarafından düzenlenen etkinliğe Nurcan Değirmenci sesi ve ezgileriyle renk kattı. Bursa Şube Başkanı Derviş Erdem, 29 yıldır her türlü baskı, tehdit, yasak ve engellemelere rağmen birlik, dayanışma ve mücadele anlayışıyla başlattıkları onurlu yürüyüşlerine ilk günkü gibi büyük bir dirençle ve kararlılıkla sürdürdüğünü söyledi.

Erdem, etkinlikte şöyle konuştu:

"Eğitim Sen, eğitim ve bilim emekçilerinin eğitimde ve toplumsal yaşamda oluşturulmak istenen karanlığı yırtan fiili mücadelesi sonucunda okullarda, üniversitelerde, eğitim kurumlarında inşa edilmiş, eğitim ve bilim emekçilerinin sesi, taleplerinin takipçisi olarak mücadeleci kimliğinden ödün vermeden 29 yılı geride bırakmıştır. Yakın zamanda yaşanan çevre felaketinden dolayı oldukça üzgünüz.

Eğitim Sen, mücadele tarihi boyunca eğitimi ve toplumsal yaşamı kendi siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda düzenlemek isteyenlerin karşısındaki örgütlü duruşuyla bilinen ve tanınan bir sendikadır. Eğitim Sen, kurulduğu ilk günden bugüne fiili-meşru mücadele anlayışıyla hareket edenlerin, ülkenin dört bir yanında iş yerlerinde, eğitim kurumlarında yaşanan haksızlıklar, hukuksuzluklar ve baskılar karşısında savunduğu ilke ve değerlerden güç alanların, nokta kadar çıkar için virgül kadar eğilmeyenlerin sendikasıdır.

Eğitim Sen'in mücadele tarihi içinde isimler ve yüzler değişse de savunulan ilke ve değerler hiçbir zaman değişmemiştir. Okullarda, üniversitelerde, tek tek işyerlerinde ve alanlarda, meydanlarda, yaşamın her alanında dostluğu, dayanışmayı ve umudu büyütmeye devam ediyoruz. Çocuklarımıza ve öğrencilerimize verdiğimiz sözleri hiçbir zaman unutmadığımız gibi, onlara onurlu bir gelecek bırakmanın sorumluluğunu her zaman hissediyoruz.

Eğitim Sen, geçtiğimiz 29 yılda sadece sendikal hakların değil, aynı zamanda emek, demokrasi ve barış mücadelesinin öznesi olmuş, her türlü anti-demokratik uygulamanın, baskıların ve her türlü ayrımcılığın karşısında yer almıştır. Eğitim ve bilim emekçilerinin ekonomik, sosyal ve sendikal haklarının, demokrasinin, emeğin ve eşit haklar mücadelesinin en örgütlü sesi olan Eğitim Sen, eğitim ve bilim emekçilerinin örgütlenme ve mücadele geleneğinin Türkiye'deki biricik temsilcisi olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Eğitim Sen'in mücadelesi aynı zamanda, düşünceyi ifade ve örgütlenme özgürlüğünün sağlanması, farklı kimlik ve kültürlerin kendilerini özgürce ifade edebildiği ve kamusal alanda kendisini temsil edebildiği gerçek anlamda laik ve demokratik bir Türkiye yaratılması mücadelesidir.

Eğitim ve bilim emekçilerinin kazanılmış haklarının ortadan kaldırılmasına, eğitimde yaşanan dinselleşme uygulamalarına, eğitim ve yükseköğretim hizmetlerinin adım adım ticarileştirilmesine karşı herkes için eşit, parasız, bilimsel, laik ve anadilinde eğitim mücadelemiz kararlılıkla sürmektedir.

Sendikal hakların, demokrasinin, emeğin ve eşit haklar mücadelesinin sesi olan Eğitim Sen, geçmişten bugüne taşıdığı değerlerle, eğitim ve bilim emekçilerinin birlik, dayanışma ve mücadele örgütü olmayı sürdürecektir. Öğretmen olarak bir memur olarak hükümetin verdiği ve bizim geçinmekte zorlandığımız maaşa rağmen bu zor günlerde örgütlü mücadelemiz devam edecektir."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.