SON DAKİKA
Hava Durumu

Eğitim İş'ten karanlık eylemi: Eğitim gün ışığında olmalı!

Eğitim İş Bursa Şubesi, kalıcı yaz saati uygulamasını karanlıkta protesto etti. Şube Başkanı Yeliz Toy, "Çocuk güne, gün ışığında başlamalı, eğitim gün ışığında olmalı" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 21.12.2023 22:47
Haber Güncellenme Tarihi: 21.12.2023 22:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Eğitim İş'ten karanlık eylemi: Eğitim gün ışığında olmalı!

Eğitim İş Bursa Şubesi, Osmangazi Emine Hasan Özatav Ortaokulu önünde 2016'dan beri uygulanan kalıcı yaz saati uygulamasını protesto etti. Şube Başkanı Yeliz Toy, "Çocuk güne, gün ışığında başlamalı, eğitim gün ışığında olmalı" dedi.

Eğitim İş Bursa Şubesi, ders saatleri gün ışığına göre ayarlanmadığı, okul ve derslik ihtiyacı karşılanmadığı için çocukların  sabahın ilk saatlerinde karanlık sınıflarda ders dinlemeye, akşamın karanlık saatlerinde de evine gitmeye çalıştığını basın açıklamasıyla gündeme getirdi. Akşam saat 19'da Osmangazi ilçesi Emine Hasan Özatav Ortaokulu önünde yapılan açıklamayı Şube Başkanı Yeliz Toy okudu.

'AKP TÜM ÜLKEYİ KARANLIĞA MAHKUM ETMİŞTİR'

"Karanlıkta Eğitime Hayır" denilen açıklamada Toy, "Eğitimi ve çalışma saatlerini gün ışığına göre planlamayan AKP, 2016’dan beri hayatımıza soktuğu kalıcı yaz saati uygulamasıyla da, özellikle kış mevsiminde, tüm ülkeyi karanlığa mahkum etmiştir" dedi.

Kalıcı yaz saati uygulamasının eğitimi ve çocukları olumsuz etkilediğini belirten Toy, "Uykuya ve gün ışığına gelişimsel olarak en ihtiyaç duyduğu yıllarda çocuklarımızın bu kör, ışıksız saatlerde okula gitmek zorunda bırakılması velileri de zora düşürmektedir. Özellikle kış mevsiminde, günün ilk ders saatlerinde çocuklar henüz uyku mahmurluğunu üzerlerinden atamadığı için verim alınamamaktadır" diye konuştu. Derslik sayısındaki yetersizlik nedeniyle birçok okulda ikili eğitimin devam ettiğine dikkat çeken Toy, "Ailelerin sosyal ve kültürel yaşamlarını da baltalayan ikili eğitim sistemi devam ettikçe, öğrencilerin hem soyut hem de somut anlamda karanlıkta kalması kaçınılmazdır" dedi. 

'TRAFİK KAZALARININ ARTMASINA ZEMİN HAZIRLIYOR'

Toy, gün ışığına göre planlanmayan çalışma saatleri ve kalıcı yaz saati uygulamasının ekonomik açıdan da zarar verdiğini, ayrıca öğrenciler, ögretmenler için güvenlik tehdidi oluşturduğunu belirtti. Toy, "Çalışanların, öğrencilerin, velilerin sabahın veya akşamın kör karanlığında yollarda olmak durumunda kalması, güvenlik açısından da kaygı verici olaylara meydan vermektedir. Günün zifiri karanlıkta başlatılması, trafik kazalarının artmasına da zemin hazırlamaktadır" diyerek taleplerinin uygulamadan vazgeçilmesi olduğunu söyledi. 

Toy, ÇEDES projesiyle okulların tarikat ve cemaatlere bırakılmasına karşı eylemlilik sürecini başlattıklarını duyurdu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.