SON DAKİKA
Hava Durumu

Eğitim İş Bursa'dan avukatlara destek ziyareti

Eğitim İş Bursa Şubesi, iktidarın çoklu baro yasa tasarısına karşı Bursa Adalet Sarayı önünde oturma eylemi yapan Bursa Barosu avukatlarına destek ziyaretinde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2020 14:29
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2020 14:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Eğitim İş Bursa'dan avukatlara destek ziyareti

Avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde birden fazla baro kurulmasına olanak sağlayacak ve TBMM Adalet Komisyonu'nda bulunan Avukatlık Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifine yönelik protestolar sürüyor.

Bursa Barosu üyesi avukatlar bugün de öğle saatinde Adalet Sarayı bahçesinde toplanarak sloganlarla yasa teklifini protesto etti.

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona ve beraberindekiler, avukatlara destek olmak amacıyla Bursa Adalet Sarayı önüne geldiler. Eğitim İş Bursa Şubesi'nin alkışlarla avukatlara destekte bulunduğu ziyarette, "Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz!", "Savunma Susmadı, Susmayacak!" sloganları atıldı. 

Barolar, yarın (3 Temmuz) Ankara'da gerçekleştirilecek Büyük Savunma Mitingi çağrısında bulunmuştu.

"Sivas yangını halen sönmedi"

Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, önceki başkanlardan Av. Ali Arabacı, avukatlar ve TMMOB'a bağlı akademik meslek odalarını temsilcilerinin katıldığı oturma eyleminde, Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Umut Beyaz, Sivas Katliamı'nın 27. yıldönümü nedeniyle açıklama yaptı. Av. Beyaz, "Tarihimize Sivas Katliamı olarak kazınan bu kara gün, Alevi yurttaşlarımızın olduğu gibi tüm demokrat, ilerici, laik ve aydınlık bir geleceğe inanan yurttaşlarımızın içinde halen bir yara olarak yer almaktadır" dedi.

Sivas yangınının halen söndürülemediğini, yıllarca süren yargılamada adaletin tecelli etmesinin engellendiğini kaydeden Beyaz, şöyle devam etti:

"Birçok sanığın halen firari olduğu dosyada maalesef etkin soruşturma ve kovuşturma yürütülmemiştir. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Ocak 2020 tarihli kararnamesi ile Sivas Katliamı hükümlüsü Ahmet Turan Kılıç'ın cezasını affederek cezaevinden salıverilmesini sağlamıştır.

Alevi yurttaşlarımızın ibadethanelerinin halen yasal statüye kavuşturulmaması, milyonlarca alevi yurttaşımızın inancının yok sayılması bizlere Sivas yangınının halen sürmekte olduğunu göstermektedir. Sivas katliamının aydınlığa, demokrasiye ve bir arada yaşama kültürüne saldırı olduğunu bildiğimizi, bu ve benzeri saldırıların bitmesi için kutuplaşmadan uzak, laik ve bütünleştirici bir yaşam tarzının devletin tüm kurumlarına yerleşmesini, siyasilerin bu yaşam tarzını kurmak üzere hareket etmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Bugün üzülerek görmekteyiz ki, yaşam hakkı başta olmak üzere tüm temel hak ve özgürlüklere yönelik baskı ve şiddet açık şekilde halen devam etmektedir.

İnsan hak ve özgürlüklerinden, eşitlikten, demokrasiden, barıştan yana olan herkes gibi biz de bir kez daha katliamı lanetliyor ve unutturmayacağımızı belirtiyoruz. Benzer acıların tekrar yaşanmamasının yolu, hangi dilden, etnik kökenden, mezhepten ya da dinden olursa olsun tüm yurttaşlarımızın hukuk güvencesi altında özgürce yaşamalarından geçmektedir.

Yurttaşlarımızın ve aydınlarımızın katledildiği Sivas Katliamı sonrasında gerçekleşen ve acıyla hatırladığımız, unutmadığımız Başbağlar Katliamı'nda canlarını yitiren vatandaşlarımızı da saygıyla anıyoruz. Sivas ve Başbağlar'da gerçekleşen katliamların sorumlusu devlet değil, devletsizliktir. Devleti ve kamu otoritesini kullanan siyasilerin bir arada yaşamı destekleyen, yurttaşların güvenliğini sağlayan ve farklı görüş ve inançları koruyan bir yapı içerisinde olması gerektiğine inanıyoruz.

Sivas'ta ve devamında gelen Başbağlar'da katledilen her canın acısını yürekten hissediyor, insanlık suçlarında zaman aşımını kabul etmediğimizi ve suçun gerçek faillerinin yargılanıp cezalandırılmadan bu katliamın unutulmayacağını ve adaletin sağlanamayacağını bir kez daha belirtiyoruz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.