SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğanbey TOKİ'de bir "iş cinayeti" daha

Doğanbey TOKİ inşaatında bir işçinin iskele çökmesi nedeni ile 18 kattan düşerek ölmesine tepki gösteren TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart "Bu bir iş cinayetidir" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 09.09.2011 18:29
Haber Güncellenme Tarihi: 09.09.2011 18:29
https://www.bursaport.com
Doğanbey TOKİ'de bir "iş cinayeti" daha

Bir işçinin ölümüyle sonuçlanan kazaya atıfta bulunan Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, "Yaşanan iş cinayetleri Yapı Denetim Yasasına tabi olmayan TOKİ inşaatlarında İş Sağlığı ve Güvenliği önlemlerinin de yetersiz olduğunu gösteriyor. TOKİ İnşaat sahasında kafasına tuğla düşüyor İşci ölüyor, İskele çöküyor. İşçi 18. kattan aşağıya düşüyor ölüyor. İlgililer seyrediyor" diye konuştu.

Bu durumun kabul edilemez olduğunu belirten Başkan Mart, inşaatlarda, yüksekte çalışma iş güvenliği, iş sağlığı ve güvenliği önlemleri almadan çalışma yapılmasının mevzuatlara aykırı ve suç olduğunu belirten Başkan Mart, çalışma alanlarının bu anlamda denetlenmesi gerektiğini bildirdi. İş cinayetlerinin iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmamasından ve yeterli denetimlerin yapılmamasından kaynaklandığını belirten Başkan Mart, yıllardan beri bu kazalarla ilgili ciddi uyarılarda bulunduklarını belirtti.

Sürekli olarak çalışma yaşamı ile ilgili yapısal sorunlara ve yanlış uygulamalara işaret ettiklerini bildiren Başkan Mart, buna rağmen siyasal iktidarın bildiğini yapmaya devam ettiğine dikkat çekerek "Ucuz işgücü ve ucuz maliyete dalayı esnek, güvencesiz çalışmanın artması, özelleştirme, sendikasızlaştırma, taşeronlaştırmanın yaygınlaşması, denetimlerin yetersizliği ve/veya yokluğu giderilmediği; Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Türk Tabipleri Birliği, sendikalar ve üniversitelerin görüşleri kamu ve özel sektörce gözetilmediği müddetçe ne yazık ki benzeri olaylar sürecektir" diye konuştu.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.