SON DAKİKA
Hava Durumu

Demirtaş: 'Sağlam adımlarla ilerlemeliyiz'

BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, kamuoyunun barış ve sürecini desteklediğini, "sağlam adımlarla, karşılıklı güvenle ilerlenmesi gerektiğini" söyledi, "Hükümetin atacağı adımlar belirleyici olacak" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2013 14:23
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2013 14:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Demirtaş: 'Sağlam adımlarla ilerlemeliyiz'

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş bugünkü grup toplantısında yaptığı konuşmada, görüşmelerin müzakereye, müzakerenin de kalıcı barışa dönüşmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Demirtaş özetle şunları söyledi:

"Kamuoyunun sürece desteğinin altında yatan şey, demokrasiye olan özlemdir. Gittiğimiz her yerde kimliği, inancı, cinsiyeti, yaşı ne olursa olsun herkes artık 'Barış gelsin' diyor. Demokrasinin gelişmesiyle birlikte barışın geleceğine herkes inanıyor."

"Partimizin ortaya koyduğu duruş bu süreçte belirleyicidir. AK Parti Hükümeti kendini merkeze koyarak bu işin yürümeyeceğini biliyor. Ama bunu kendi partisi için gelecekteki seçimlerde oya tahvil etmenin de envai çeşit yolunu arıyor. En büyük kaygı budur."

"Barışı oya endekslersek partilerimizin, koltuklarımızın geleceğine özdeşleştirirsek ilk tökezlemede süreç durur. Toplumun genel beklentisini karşılamak için yola çıktıysak popülist yaklaşımı bırakacağız. Barış kimsenin tekelinde değil. Katkı sunan kesimleri yokmuş gibi kabul ederek barışı gökten zembille indiriyorum demek, bu işin siyasi rantını hesap etmektir, hesapçılıktır. Bu hesapçılık bizde kaygı uyandırıyor."

"İkinci kaygımız, hükümetin yol haritasının henüz netleşmemesi. Bu işi siyasetle konuşarak çözme taraftarıyız. Silahlar elbette sussun, partimiz başından beri bunu savunuyor. İlkelerimizi değiştirmedik. Ama kalıcı barış bu ilkelerin altının doldurulmasından geçiyor."

"Barış demekle barış gelmez. O nedenle sağlam adımlarla karşılıklı güvenle demokrasi reformlarını ertelemeden ilerlemekte fayda görüyoruz."

"İlk ve ikinci heyet de bu amaca katkı sunmak, hizmet etmek için gittiler. Şu kritik günlerde sağlam iplerle başlanmak isteniyorsa hükümetin söylemi ve üslubu, atacağı adımlar belirleyici olacaktır.

Mektuplar BDP'ye ulaştı

Demirtaş, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın İmralı Cezaevi'nde yolladığı mektupların bu sabah ellerine ulaştığını söyledi ve "Mektubun diğer muhataplarına ulaşmasını da sağlayacağız" dedi.

"Sürecin zaman kaybetmeden işlemesi için her şeyi yapacağız. İmralı'ya üçüncü bir heyetle görüşlerimizin iletilmesi için hazırlığımızı sürdüreceğiz."
"Biz sorumluluktan kaçmadan hükümetin sorumluluklarını hatırlatma görevindeyiz. AK Parti bu görevi tek başına götüremez. Demokrasi anlayışı yetmediği için götüremez. Biz sorunun demokrasi ve özgürlükler boyutunu kamuoyuna iyi anlatamazsak süreç ilerlemeyecektir."
"Biz bunu yapmaya çalışırken engellemeler, haksız iftiralar olmayacak mı? Oluyor, olmaya da devam edecek. Biz bu barış girişimini destekliyoruz, AK Parti'yi desteklemiyoruz. AK Parti iktidarda olduğu için AK Parti'yle görüşüyoruz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.