SON DAKİKA
Hava Durumu

Demiröz'den Bakana Şehir Hastanesi soruları

CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, Doğanköy'de 2 bin dönümlük bir alana yapılacağı açıklanan Bursa Şehir Hastanesi'ni Meclis gündemine taşıdı. Demiröz, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzunoğl'na, "Söz konusu alanın tam olarak yeri neresidir? Söz konusu yerin çevresindeki araziler kimlere aittir ve son birkaç yıl içerisinde burada arazi el değiştirmesi olmuş mudur?" diye sordu.

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2013 11:24
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2013 11:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Demiröz'den Bakana Şehir Hastanesi soruları

CHP Bursa Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi İlhan Demiröz, imzalanan protokolle Bursa'da Doğanköy'e yapılacağı duyurulan "Şehir Hastanesi"ni TBMM gündemine taşıyarak Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na yazılı soru önergesi verdi.

Önergesinde Bursa Şehir Hastanesi'nin Doğanköy'de 2 bin dönümlük bir alana yaptırılacağnın açıklandığını anımsatan İlhan Demiröz, önergesinde "Söz konusu alanın tam olarak yeri nerededir? Söz konusu yerin çevresindeki araziler kimlere aittir ve son birkaç yıl içerisinde burada arazi el değiştirmesi olmuş mudur?" diye sordu.

ULUSLARARASI STANDARTLARA UYULUYOR MU?

İlhan Demiröz, önergesinde ayrıca, "Proje bilindiği kadarıyla; 468 yataklı Bölge Hastanesi, 275 yataklı Kalp Damar Hastalıkları Hastanesi, 264 yataklı Onkoloji Hastanesi, 48 yataklı Psikiyatri Hastanesi, 100 yataklı Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi ve 200 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi olmak üzere toplam 1355 yataklı bir Entegre Sağlık Kampüsü yatırımını kapsamaktadır. Basında yer alan bilgilere göre bu yatak sayısı için en az 500 dönümlük bir arazi arandığı söylenmektedir. Uluslararası standartlara göre bu büyüklükte bir hastane için gerekli olan arsa büyüklüğü nedir?" diye sordu.

HASTALAR DOĞANKÖY'E NASIL ULAŞACAK?

Hastaların hastaneye kolay ulaşmalarının sağlanması için uluslararası standartlara uyulup uyulmadığının da açıklanmasını isteyen CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, "Doğanköy'deki hastaneye Bursa şehir merkezinde yaşayan hastalar nasıl ulaşacaktır?" diye sordu.

Bursa Şehir Hastanesi'nin "Kamu Özel Ortaklığı" modeli ile gerçekleştirileceğinin duyurulduğunu anımsatan İlhan Demiröz, önergesinde neden bu modelin seçildiğini ve ihale kapsamında hangi yatırım ve hizmetlerin yer aldığını, sabit yatırım tutarının kaç TL hesaplandığını sordu.

Demiröz, önergesinde, ayrıca, "İhale sonucuna göre ihaleye kazanan şirketlere kaç yılda kaç lira ve toplam kaç lira kira ödeneceğini, hangi hizmetlerin şirketlere devredileceğini" de sordu.

İhaleye katılan şirketlerin mesleki yeterlilik ölçütleri açısından kendilerine devredilen hizmetleri daha önce yürütüp yürütmediklerine ilişkin her hangi bir düzenleme söz konusu olacak mıdır?

HANGİ HASTANELER TAŞINACAK YA DA KAPATILACAK?

Sağlık Bakanlığı tarafından Haziran 2011'de yayınlanan Yataklı Sağlık Tesisleri Planlama Rehberi'ne göre üç hastane (Yüksek İhtisas Hastanesi, Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi) yapımı planlanan yerleşke projesi tamamlandığında buraya taşınacağığnı anımsatan İlhan Demiröz, soru önergesinde Bakan Müezzinoğlu'na şu soruları da yöneltti:

"Bursa Şehir hastanesi tamamlandıktan sonra başka hangi hastanelerin oraya taşınması ve kapatılması planlanmaktadır? Kapatılan hastanelerin bina, donanım ve arsaları ne yapılacaktır?

756 YATAK NEDEN KAPATILIYOR?

Sağlık Bakanlığı tarafından Haziran 2011'de yayınlanan Yataklı Sağlık Tesisleri Planlama Rehberi'ne göre (sayfa 202) Bursa il planlaması sonucunda, ilde bulunan Sağlık Bakanlığı'na ait mevcut 4.548 yatak kapasitesi yeni projelerin devreye girmesinden sonra 3.792'ye düşmektedir.

Yüz bin kişiye düşen hasta yatağı sayısında Türkiye'de 44. sırada olduğu halde; Bursa'da Sağlık Bakanlığı'na ait 756 yatağın kapatılmasının nedeni nedir?

Sağlık Bakanlığı bu tutumuyla hastalanan yurttaşı özel hastanelerden hizmet almaya zorlarken, özellikle yoksul ve dar gelirli hemşerilerimizin sağlık hizmetine erişmesi sırasında önemli bir engel koyduğunun farkında değil midir?"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.