SON DAKİKA
Hava Durumu

Demirel Özal'ın ölümü için konuştu

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın öldürüldüğü iddialarına ilişkin konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 26.11.2012 15:01
Haber Güncellenme Tarihi: 26.11.2012 15:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Demirel Özal'ın ölümü için konuştu

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Güniz Sokak'taki çalışma ofisinde Uluslararası Nizami Gencevi Merkezi İcra Müdürü Dr. Ruşen Muradov ve Milli Kütüphane Dışilişkiler ve Kültürel Faaliyetler Şubesi Uzmanı Hafize Er'i kabul etti.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirel, ''Turgut Özal'ın başkaları tarafından öldürüldüğü iddialarının hiçbirisine katılmıyorum. Ben katılmam, eğer öyle bir durum varsa bulur çıkarırlar. 19 sene bulunup çıkarılmamış şimdi dahi bulunup çıkarılması geç değildir. Artık o görev adaletindir, başkasının değildir'' diye konuştu.

Sorguya çekilmedim

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonunda 28 Şubat Alt Komisyonuna ifade veren bazı isimlerin kendisine yönelik suçlamalarda bulunduğunun anımsatılması üzerine Demirel, şunları söyledi:

''Ben sorguya çekilmedim, sadece bilgi verdim. Darbe Komisyonu bir sorgu komisyonu değildir. Bilgi toplar. Darbe Komisyonu bu darbeleri kim yapmış, neyi yapmış yapanları bulalım da bunlar hakkında tahkikat yapalım şeklinde bir komisyon değildir, tahkikat komisyonu değildir. Darbe Komisyonu'nun tahkikat komisyonu şeklini alması halinde Darbe Komisyonu'nun fonksiyonu sıfıra iner. Darbe Komisyonu görevini bence çok yaymadan sanki Türkiye'yi kurtarıyormuş gibi bir duruma sokmadan görevini tamamlamalıdır.''

Ben hesaplaştım

12 Eylül Davası'nda Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın ilk kez hakim karşısına çıktığının hatırlatılması üzerine, ''Ben darbenin mağduruyum, baş mağduruyum aslına bakarsanız. Yalnız ben hesaplaşmamı yaptım. Ben darbe sonrasında yeniden başbakan oldum, yeniden cumhurbaşkanı oldum. Ben bu çeşit siyasi hadiselerin mahkemeler marifetiyle ve siyasetçilerin mahkeme edilmesi marifetiyle bir neticeye götürülmesinde çok büyük zorluklar olduğuna hep kani olmuşumdur'' ifadelerini kullandı.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.