SON DAKİKA
Hava Durumu

Davutoğlu'ndan laiklik açıklaması

Lailklik tartışmalarına ilişkin konuşan Başbakan Davutoğlu, "Devletin nitelikleri bizim tartışma konusu değildir" dedi ve anayasa taslağında laikliğe yer verildiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 27.04.2016 12:27
Haber Güncellenme Tarihi: 27.04.2016 12:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Davutoğlu'ndan laiklik açıklaması

Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın sözleriyle başlayan laiklik tartışmalarına ilişkin bir açıklama da Başbakan Ahmet Davutoğlu'dan geldi.

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuşan Davutoğlu, laiklik ilkesinin AK Parti anayasa taslağında olacağını söyledi.

"Devletin nitelikleri bizim tartışma konusu değildir" diyen Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Bu ilkeler geçmişte özgürlük alanlarını daralttığı için tartışma konusu olmuştur. Devletin nitelikleri AK Parti sayesinde esas anlamına kavuşmuştur. Laiklik bugün artık tartışma konusu değildir.

AK Parti gerek parti tüzüğünde gerek parti programında gerekse de bugüne kadar hazırladığı ve kamuoyuna sunduğu anayasa taslaklarında, diğer niteliklerin yanı sıra laiklik ilkesine de yer vermiştir.

Bu çerçevede hazırladığımız yeni anayasada da laiklik ilkesi bireylerin din ve inanç özgürlüğünü teminat altına alan, devletin tüm inanç gruplarına eşit mesafede olmasını garanti altına alan bir ilke olarak yer alacaktır.

Otoriter bir laikçilik anlayışı değil, özgürlükçü bir laiklik anlayışına anayasamızda yer vereceğiz. AK Parti bu konuda farklı arayış içerisinde de değildir ve bu konuda da herhangi bir spekülasyon yapılmasını kesinlikle doğru görmüyoruz."

'YAZIM FAALİYETİNE BAŞLADIK'

Davutoğlu yeni anayasa çalışmalarına da değindi. Türkiye'nin ilk sivil anayası için süreci hızlandırdıklarını söyleyen Başbakan, sürece ilişkin şu bilgileri verdi:

"Milletimize verilmiş bir sözümüz var dedik ve kendi anayasa taslağımızı hazırlamak üzere yola devam ettik. Geniş kapsamlı istişareler yaptık bu ay içinde. Akademisyenlerle, kanaat önderleriyle görüş alışverişinde bulunduk. Parti kurullarımızda enine boyuna sivil anayasamızı ve bu çerçevede yeni yönetim sistemi olarak başkanlık sistemini ele aldık. En sonunda hem bu istişarelere hem de AK Parti'nin daha önceki anayasa çalışmaları birikimine dayanarak anayasa yazım heyetimizi belirleyerek bu haftadan itibaren yazım faaliyetine başladık."

Konuşmasında terörle mücadeleye ilişkin mesajlar da veren Davutoğlu, "Terörle kararlı bir mücadele yürütüyoruz. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam edecek" dedi.

"Yerleşim yerlerimizi bir bir emniyete kavuşturuyoruz" ifadesini kullanan Davutoğlu şunları söyledi:

"Milletimiz terörden tamamen kurtuluncaya kadar yürüttüğümüz bu mücadele aynı kararlılıkla devam edecektir. Bizi baharla tehdit ettiler, 'baharla birlikte şunlar olacak, bunlar olacak...' Biz baharımızı karartmak isteyenlere hak ettiği cevabı vermeye kararlıyız ve veriyoruz, vereceğiz." 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.