SON DAKİKA
Hava Durumu

Davutkadı tramvayla 'hanlara' bağlanıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi çarşı ve hanlar bölgesine ayrı bir değer kazandırmak amacıyla hayata geçirdiği Cumhuriyet Caddesi tramvay hattı, İncirli Caddesi boyunca Davutkadı Dökümhane Hamamı'na kadar uzatılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 24.06.2011 14:41
Haber Güncellenme Tarihi: 24.06.2011 14:41
https://www.bursaport.com
Davutkadı tramvayla 'hanlara' bağlanıyor

Başkan Altepe, ilave yatırımlarla turistik amaçlı olarak hayata geçirilen tramvay hattının aynı zamanda vatandaşların günlük ulaşım ihtiyaçlarını da karşılayacağını söyledi.

Kent merkezini raylı sistemle tanıştıran Cumhuriyet Caddesi tramvay hattı, Büyükşehir Belediyesi tarafından Davutkadı'ya kadar uzatılıyor. Faaliyete geçmesinin ardından kısa sürede vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılanan tramvay, turistik amacının yanında şimdi de bölge halkının günlük ulaşım ihtiyaçlarını karşılayacak.

Hat, Gökdere meydanında mevcut hattın sonundan başlayarak İncirli Caddesi boyunca Davutkadı'daki Dökümhane Hamamı'na kadar 1123 metre uzatılacak. Yeni hatla tramvay hattının uzunluğu 2350 metreye ulaşacak.

4 AYDA TAMAMLANACAK

Yeni hattın son durağı olan Dökümhane Hamamı önünde yeni proje hakkında bilgiler veren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım'a da önemli bir vizyon katacak olan projeyi en geç 4 ayda tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Davutkadı ve Emirsultan bölgesinin bu hat ile Zafer Meydanı'na dolayısıyla tarihi çarşı ve hanlar bölgesine bağlanacağını hatırlatan Başkan Altepe, turistik amaçlı olarak hayata geçirdikleri tramvay hattı projesinin bundan sonda bölge halkının günlük ulaşım ihtiyaçlarını da karşılayacağını kaydetti.

İncirli Caddesi üzerindeki İncirli Hamamı ve Dökümhane Hamamı'nın restorasyonu ile ilgili proje çalışmalarını tamamladıklarını da hatırlatan Başkan Altepe, "Dökümhane Hamamı'nı bölgeye hitap eden önemli bir kültür merkezi haline getiriyoruz. Bu sayede Zafer Meydanı ile Yıldırım'ın en önemli kültür merkezlerinden biri olan Dökümhane Hamamı'nı birbirine bağlamış olacağız" dedi.

YOL TRAFİĞE KAPATILMAYACAK

Hattın ikinci etabının Cumhuriyet Caddesi'nden farklı bir şekilde çalışacağını vurgulayan Başkan Altepe, yolun trafiğe tamamen kapanmayacağının altını çizdi.

Toplam 4 şeritli olan caddede sadece 1 şeridin tramvaya ayrılacağını ve kalan 3 şeridin yine araçlar tarafından kullanılacağını dile getiren Başkan Altepe, "Zaten şu anda yolun iki yanı sağlı sollu parklanmaya ayrılmış durumda. Biz sadece bir parklanma şeridini kapatmış oluyoruz. Tramvayın çalışacağı tek şeridi bordürlerle diğer şeritlerden ayırmış olacağız. Mevcut hatta istasyon binası ve trafo binalarımız var. Bu bölgede sadece ray döşemesi ve elektrik hatları yapılacak. Hatta kullanılacak 3 makasın siparişini verdik, rayların temini çalışmaları sürüyor. Kısa süre içinde çalışmaları başlatıp, halkımızın bu hattı en kısa zamanda kullanmasını hedefliyoruz" diye konuştu.

Başkan Altepe, mevcut bulunan 3 tramvaya ilave olarak 2 yeni tramvay daha alınacağını ve hatta 4 tramvayın çalışacağını, projenin yaklaşık 2,5 milyon TL'ye mal olacağını da sözlerine ekledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.