SON DAKİKA
Hava Durumu

Danıştay'dan Hanlı HES için 'kesin iptal' kararı

Artvin'in Şavşat ilçesinde Akyurt Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılmak istenen Hanlı HES için Danıştay 6. Dairesi’nden iptal kararı çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2023 17:32
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2023 18:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Danıştay'dan Hanlı HES için 'kesin iptal' kararı

Artvin’in Şavşat ilçesinde Hanlı ve Kireçli köylerine kurulmak istenen Hanlı Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES) Revize Projesi için Danıştay 6. Dairesi, iptal kararı verdi. Danıştay'ın kararı bugün duyuruldu. 

‘HALKIN KADİM SU HAKKI DİKKATE ALINDIĞINDA PROJE FARKLI BİR PROJE DEĞİL’

Eski Artvin Valisi Selahattin Akyurt’a ait Akyurt Enerji Üretim A.Ş tarafından yapılması planlanan Hanlı Regülatörü ve 1-2 HES projesine verilen Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu raporunun iptali yönündeki davanın aleyhine sonuçlanmasıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yeniden ÇED başvurunda bulundu ve ‘ÇED gerekli değildir’ raporu aldı.

Şavşat Hanlı köyü ve Savaş köyünün derneklerinin de arasında bulunduğu 35 davacı, şirkete karşı 29 Eylül 2020'de 'ÇED gerekli değildir' kararının iptali istemiyle yeniden dava açtı. Rize İdare Mahkemesi'nden sonuç alamayan davacılar, davayı Danıştay'a taşıdı.

Davacılar, şirketin hukukun arkasından dolanarak 'ÇED gerekli değildir' raporu aldığını ayrıca bölge halkının su hakkının değerlendirilmediğini belirterek mahkeme kararının bozulmasını istedi.

Bir önceki davayı inceleyen Danıştay, kararında, halkın kadim su hakkı dikkate alındığında her iki davanın benzer nitelikte olduğunu, projenin farklı bir proje olmadığını belirtti. Şirketin projedeki eksiklikleri gidereceği yönündeki beyanlarının gerçeği yansıtmadığına da değinildi. Danıştay, belirtilen gerekçelerle hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna vardı. Danıştay, karar düzeltme yolunu da kapalı tutarak Hanlı HES projesinin yapımının durdurulmasına karar verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.