SON DAKİKA
Hava Durumu

'Cumhuriyet'in ilkelerinden ellerinizi çekin'

CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman'ın "Laiklik yeni anayasada olmamalıdır. Dindar bir anayasa olmalıdır" sözlerinin Cumhuriyet düşmanlığının açıkça dışavurumu olduğunu ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2016 17:21
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2016 17:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Cumhuriyet'in ilkelerinden ellerinizi çekin'

CHP İl Başkanı Şadi Özdemir, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın, "Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır. Dünyada üç anayasada laiklik var. Fransa, İrlanda, bir de Türkiye'de var. Tarifi de yok. İsteyen, istediği gibi bunu yorumluyor. Böyle bir şey olmamalıdır. Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım" sözlerinin, aynı anayasaya yemin ederek görevine başlayan Meclis başkanı için talihsiz bir açıklama olduğunu söyledi.

Laiklik kavramının din düşmanlığı gibi aktarılmaya çalışıldığını ifade eden Özdemir; "Oysa laiklik ilkesi inanç özgürlüğünün teminatıdır. Laiklik; Dini değerlere, inanç özgürlüğüne inanmak ve bunları güvence altına almaktır. Devlet, vatandaşlarına dini inançlarına göre hizmet vermez. Bu yüzden laiklik eşitliğin de teminatıdır. Devlet yönetiminde dini değerlerin kullanılmasının yarattığı sonuçlar ortadayken, Ortadoğu'da, baskıcı rejimlerde yaşanan savaşlar ortadayken, böyle bir rejim düşmanlığı kabul edilemez. Laiklik toplumsal barışımızın güvencesidir çünkü dini inançların insanları ayrıştırmasına izin vermez. Yıllardır tek yaptıkları Cumhuriyet'e, Atatürk ilke ve devrimlerine saldırmak. Bu sözler, düşmanlıklarının dışavurumudur. Cumhuriyetin ilkelerinden ellerinizi çekin" dedi.

"AHLAK DERSİ VERMESİNLER"

Laiklik ilkesinin söylendiği gibi sadece 3 ülkede değil, Arap ülkeleri haricindeki bütün ülkelerin anayasalarında olduğunu belirten Özdemir, şunları söyledi:

"Bilgisizce, hiçbir altyapısı olmadan, sadece toplumu yanlış yönlendirerek laikliği din düşmanlığı gibi empoze etmeye çalışıyorlar. İstiyorlar ki, bu ülkeyi şeriatla yönetelim. Şeriatla yönetilen ülkelerin haline bir bakın. İslam dinine en büyük zararı bunlar veriyor. Her türlü kötü alışkanlık, hırsızlık, yolsuzluk, taciz, tecavüz, şeriatla yönetilen, dini baskının olduğu ülkelerde. 14 yılda ülkenin geldiği noktaya bakın; devleti yönetenler kendi halkını soyuyor, çocuklara dini eğitim veriyoruz dedikleri sözde vakıflarda çocuklar tecavüze uğruyor. Halkı din, ırk söylemleriyle birbirine düşürdüler. Bütün bu skandalların üstünü örtenler kimseye din dersi, ahlak dersi vermesin. Önce inandığınız dinin gereklerini yerine getirin. Yolsuzluk, hırsızlık yapanları, çocuklara tecavüz edilen sözde vakıfları cezalandırın. Bu ülkenin rejimini, anayasanın temel ilkelerini sorgulamak, her yaptıkları şaibeli ve istismar üzerine kurulu olanların işi değildir."

"HERKES HADDİNİ BİLSİN"

 "İslam dini dayattıkları gibi değil; her türlü aşırılıktan uzak, hoşgörü ve mütevazilik dinidir" diyen Özdemir; "İslam dini, kadına, çocuğa her türlü canlıya eşit derecede değer verir ve bunu emreder. Hırsızlık yapacaksınız, kadınları çocukları koruyamayacaksınız, doğayı katledeceksiniz sonra kalkıp laiklik yeni anayasada olmamalı, dini bir anayasa olmalı diyeceksiniz. Önce dininizin emrettiklerini doğru anlayın, doğru uygulayın. 14 yılda ahlak seviyesini nerelere düşürdünüz. Türkiye'yi böyle bir ülke haline getirmenize izin vermeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın, 1969 yılı Kanlı Pazar ve 6. Filo olaylarındaki rolünün unutulmadığını hatırlatan Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü;

"Hayatları faşist, baskıcı, kontrolcü, eşitlikten, özgürlükten uzak bir düzen üzerine kurulu. Sürekli geriye doğru gidiyorlar. Ülkeyi de kendi çukurlarına çekmeye çalışıyorlar. Halifelik ve padişahlık düzeni meraklıları bilsinler ki hevesleri boşuna. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, anayasanın 2. Maddesinde tanımlandığı haliyle; Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir. Bu hükümler değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez. Herkes haddini bilsin!"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.