SON DAKİKA
Hava Durumu

'Covid-19 geçirenlere tek doz Biontech aşısı yetiyor'

Sağlık Bakanlığı'nın, Covid-19 geçiren kişilere tek doz BionTech aşısının yeterli olacağına ilişkin kararından 3 gün sonra vazgeçmesi, milyonlarca kişi hala tek doz aşı bile olmamışken tartışmalara neden oldu.

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2021 15:15
Haber Güncellenme Tarihi: 09.07.2021 15:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Covid-19 geçirenlere tek doz Biontech aşısı yetiyor'

Sağlık Bakanlığı'nın, Bilim Kurulu'nun önerisi doğrultusunda, Covid-19 geçiren kişilere tek doz Biontech aşısının yeterli olacağına ilişkin kararından 3 gün sonra vazgeçmesi tartışmalara neden oldu. Türkiye'de milyonlarca kişi hala tek doz aşı bile olamamışken, bilimsel araştırmalar Covid-19 geçirenler için tek dozun yeterli olduğunu söylemesine rağmen tek doz uygulamasından vazgeçilmesi soruları da beraberinde getirdi.

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, bilimsel çalışmaların, daha önce hastalığı geçirmiş kişilere tek doz mRNA (Pfizer-Biontech, Moderna)  aşısı yapılmasının yeterli olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. Fransa, Almanya ve İtalya'nın artık sağlıklı bir bağışıklık sistemi olan ve Covid-19 geçirmiş kişiler için yalnızca bir doz aşı önerdiğini belirten Pala, bunun ülkemizde ve dünyada aşı olamamış insanlar açısından önemli olduğunu söyledi.

Araştırmaların sonuçlarına göre, Covid-19 hastalığına yol açan SARS-CoV-2 virüsü ile enfekte olan çoğu insanda hastalandıktan sonra ilk birkaç hafta içinde antikor oluşarak, hastalığa karşı bir bağışıklık geliştiğini belirten Pala şunları söyledi:

"Ancak bu bağışıklık tepkisinin ne kadar süreceğini ve virüsün evrimine bağlı olarak yeni ortaya çıkan endişe verici varyantlara karşı nasıl bir koruma sağlayabileceğini henüz tam olarak bilemiyoruz. Her geçen gün, yeni araştırma sonuçları yayınlandıkça bu konudaki bilgilerimiz güncelleniyor. Bilimsel çalışmalara göre, ikinci kez hastalanmamak (Az sayıda olsa da ikinci kez SARS-CoV-2 ile enfekte olan bazı olgular söz konusudur) ve özellikle yeni varyantlara karşı daha güçlü bir koruma sağlamak için SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş kişilerin, hastalığı geçirmiş olmalarına karşın yine de aşılanmaları önerilmektedir.

Covid-19 hastalığını geçirenlere tek doz mRNA (Pfizer-Biontech, Moderna) aşısı yapmanın güçlü koruma sağladığını gösteren araştırmalar var. Örneğin Fransa, Almanya ve İtalya, artık sağlıklı bir bağışıklık sistemi olan ve önceden doğrulanmış bir Covid-19 tanısı almış kişiler için yalnızca bir doz aşı önermektedir.

Mevcut kanıtların ışığında, daha önce hastalığı geçirmiş kişilere tek doz mRNAaşısı yapılması yeterli görünmektedir. Üstelik bu tutum, henüz ülkemizde ve dünyada çok sayıda insan aşıya erişim olanağı bulamamış ve/veya aşı olmamışken, aşı sağlanmasında yaşanan zorlukların aşılması için de uygun bir yaklaşımdır.

Bir yandan hastalığı geçirmiş olanlar için tek doz mRNA aşısı yapılmasına karar verilmeli, diğer yandan da bu kişiler ülkemizde de epidemiyolojik yöntemlerle izlenerek özellikle yeni endişe verici varyantlara karşı tek dozun etkililiği izlenmelidir."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.