SON DAKİKA
Hava Durumu

'Çocuklarımızı gerici karanlığa teslim etmeyeceğz'

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, Karaman'da ortaya çıkan çocuklara yönelik cinsel istismarın buzdağının sadece görünen bir yüzü olduğunu belirterek, "Çocuklarımızı gericiliğin karanlığına teslim etmeyecek, onlara sahip çıkacak, yarın başlayacak olan Ensar davasını takip edeceğiz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2016 12:44
Haber Güncellenme Tarihi: 19.04.2016 12:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Çocuklarımızı gerici karanlığa teslim etmeyeceğz'

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, son zamanlarda çocuklara yönelik cinsel istismar ve tecavüzlerde artış olduğunu, ülkeyi yönetenlerin ise bu olayları örtbas etme çabasına girdiğini söyledi. Karaman'da yaşanan olayın gizlenemeyecek bir davaya dönüştüğünü belirten Mart, "Çocuklarımızı gericiliğin karanlığına teslim etmeyecek, onlara sahip çıkacak, yarın başlayacak olan Ensar davasını takip edeceğiz" dedi.

Karaman'da Ensar Vakfı ve Kaimder'e bağlı ev ve yurtlarda yaşanan çocuklara tecavüz olayı, Kocaeli'nde tecavüz edilen 3 yaşındaki bebeğin ölümü, Şanlıurfa'da da tecavüz edilen bir çocuğun intiharının buzdağının yalnızca görünen yüzü olduğunu belirten Mart, "Ülkemizi yönetenlerse 'bir kere'lere, kendilerine bağlı vakıf vb kuruluşlar ile tarikat ağlarını aklamaya, yayın yasaklarına, ilgili gensoru önergesinin reddedilmesine, tecavüz edilenleri değil tecavüzcüleri gözeten ibretlik yargı kararlarına ve çocuk istismarlarını, ensest ilişkileri örten 'kutsal aile kurumu'na sığınmayı yeğliyorlar" dedi.

"Duyarlı bütün yurttaşlar, meslek, kitle örgütleri gibi Odamız da, bu asla 'bir kere'den ibaret olmayan olaylar zincirini, onun arkasındaki istismarcı dinci siyasal gerici zihniyeti ve konuyu örtbas etmeye çalışanları nefretle kınamaktadır" diyen Mart, şunları kaydetti:

'ÇOCUK İSTİSMARI LAİKLİK KARŞITI GERİCİ KESİMDE YOĞUNLAŞIYOR'

"Söz konusu vakıf dâhil iktidarın 'sivil toplum örgütü' konumundaki yandaş kuruluşlarına kamu arazileri ve binalarının tahsis edilmesi, bu gerici kuruluşların Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda çalışma yapmalarına olanak tanınması yaygın bir uygulamadır. Çocuk istismarının özellikle laiklik karşıtı gerici kesimde yoğunlaşması, eğitim-öğretim dâhil olmak üzere gerçekleştirilen neoliberal dönüşümün, sosyal devletin tasfiyesinin, din şemsiyesi altındaki görünür yüzleridir.

4+4+4 gerici eğitim sistemi, okulların İmam Hatipleştirilmesi, ortaöğretimde türbanın serbestleştirilmesi, çocuk işçilik, özellikle kız çocuklarının evlendirilmesinin teşviki ve çocuk tecavüzleri, övünülen 'yeni Türkiye'nin can yakıcı, iç acıtıcı gerçekleridir.

Ensar Vakfı adında simgeleşen tecavüz olayları, gizlenemeyecek bir yargı davasına dönüşmüş durumdadır. Çocuklarımızı gericiliğin karanlığına teslim etmeyecek, onlara sahip çıkacak, yarın başlayacak olan Ensar davasını takip edeceğiz.

Odamız, gözbebeğimiz olan çocuklarımızın eğitsel, cinsel, bedensel, ruhsal, yaşamsal ve dinsel baskı altına alınarak köleleştirilmesinin, vakıf ve tarikatlar, İmam Hatipler ve 'Milli Eğitimin' iç içe geçirilmesinin panzehirinin bilim, aydınlanma, laiklik ve parasız kamusal eğitim ve parasız kamusal barınma olduğuna inanmaktadır." 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.