SON DAKİKA
Hava Durumu

"CHP'lilerin büyük bölümü 'hayır' diyecek"

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa teklifi Meclis Genel Kurulu'na geldiğinde 'hayır' oyu kullanacaklarını belirterek, "Bundan kimsenin kuşkusu olmasın" dediler.

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2016 19:35
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2016 19:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
"CHP'lilerin büyük bölümü 'hayır' diyecek"

ZAFER OPSAR/BURSAPORT

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, Birleşik Haziran Hareketi tarafından Bursa'nın Kestel ilçesinde düzenlenen 'Başkanlık Diktasına Karşı Nasıl Bir Türkiye, Nasıl Bir Mücadele?' konulu panelde konuştular.

Kestel Uğur Mumcu Parkı'nda kalabalık bir katılımla gerçekleşen panelde bir soru üzerine dokunulmazlık konusuna değinen İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, Anayasa değişikliği teklifi Meclis Genel Kurulu'na geldiğinde 'hayır' diyeceklerini söyledi. Bu konuda daha fazla detaya girerek partiiçi tartışmaları büyütmek istemediğini belirten Cihaner, "Kuşkunuz olmasın hayır diyeceğiz. CHP'lilerin büyük çoğunluğu da hayır diyecek" dedi.

Başkanlık adı altında dayatılmak istenen dikta yönetimine karşı parlamento imkanları dahilinde her direnişi göstereceklerini ifade eden Cihaner, "Ancak sadece parlamento yetmez. Halktan, tabandan güç alınırsa orada biz de güçlü olarak diktatoryal gidişe karşı dururuz" diye konuştu.

Sarıbal: Dokunulmazlıklarla amaç başkanlığa yol açmak

Cihaner'den sonra söz alan Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, AKP'nin dokunulmazlıklarla ilgili teklifine net olarak 'hayır' diyeceklerini söyledi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu konuda farklı bir tutum izlemeye çalıştığını ancak bunun kamuoyuna yanlış aksettiğini savunan Sarıbal, "Konu CHP Meclis Grubu'nda konuşuldu. Bu teklif dokunulmazlıkları kaldırmıyor fezlekelerin mahkemeye gitmesinin yolunu açıyor. Bunu başkanlık sistemine yol açmak için yapıyorlar. En çok fezlekesi olan vekil de CHP'de. Biz büyük çoğunlukla buna hayır diyeceğiz" dedi.

Kestel Uğur Mumcu Parkı'ndaki panele yoğun katılım oldu

Türkiye'de çözüm için sadece AKP'nin iktidardan indirilmesinin yetmeyeceğini belirten Sarıbal, devrimci, demokrat ve çağdaş bir programa ihtiyaç olduğunun altını çizerek, "Biz mücadele veriyoruz ama sendikalar, sivil toplum örgütleri, taban destek vermeden bu başarıya ulaşmaz. Sadece AKP'nin devrilmesi yetmez. O devrildiğinde bize büyük bir enkaz kalacak" diye konuştu. Kürt sorunu üzerinden Türkiye'de bir savaş yürütüldüğünü ileri süren Orhan Sarıbal, "Türkiye'de Kürt sorunu çözülmeden başka hiçbir sorun çözülemez" ifadelerini kullandı.

Taş: Gezi bize 'eskisi gibi olmayın' bir yol bulun dedi

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş da, 'Saray'ın sekretaryası gibi hareket eden bir başbakan ve bakanlar kurulu olduğunu ifade ederek, "Saray emredecek, yasama bunu yapacak. Bunun adı sivil diktatörlüktür. 21. Yüzyıl Türkiyesi bunu kabul edemez. Böyle bir yönetim olamaz, bunu kabul etmeyeceğiz. Hep beraber bunu başaracağız. 1 Mayıs Marşı'nda olduğu gibi 'zorbalar kalmaz gider' " dedi.

Birleşik Haziran Hareketi olarak 'Haziran İsyanı'nın sahibi değil, parçası olduklarını belirten Taş, 'Gezi'nin sola birşey söylediğini, 'eskisi gibi yürümeyin bir yol bulun' dediğini aktardı. Solun sola muhtaç olduğunun altını çizen Alper Taş, şunları söyledi:

'Solcu solcunun kurdudur anlayışını terketmeliyiz'

"Gezi, 'solcu solcunun kurdudur' anlayışını terketmemizi istiyor. Gezi sol için yeni bir ahlak ortaya koydu. Biz hiçbir sol yapıyı eleştirmiyoruz. Solun kendi içine konuşmasının ve didişmesinin bir anlamı yok. Amacımız sağ hegemonyayı parçalamaktır. Bugün Meclis bir aksesuar durumunda. 'Saray'da bir meclis kurulmuş. 'Saray'ın sekretaryası gibi hareket eden başbakan ve bakanlar kurulu var."

'Kürt sorunu ölmeden ve öldürmeden çözülebilir'

Konuşmasında Kürt sorununa değinen Alper Taş, bu sorunun ölmeden ve öldürmeden çözülmesinin mümkün olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Kürtler'in kimlik sorunu var. Bunu çatışma olmadan ölmeden ve öldürmeden çözebiliriz. Biz Kürt hareketine bunu diyoruz. Yoksul Kürt ve Türk ölüyor, bunu durdurmak zorundayız. Özgürlüklerden korkmayın. Bu üniter yapı içinde herşey konuşulur, çözülür ama silahlar konuşmayacak."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.