SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'li vekil yasadaki vahim bir yanlışı düzelttirdi

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, TBMM'de dün kabul edilen Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Yasası'ndaki önemli bir hatanın değiştirilmesini sağladı.

Haber Giriş Tarihi: 07.04.2016 12:39
Haber Güncellenme Tarihi: 07.04.2016 12:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
CHP'li vekil yasadaki vahim bir yanlışı düzelttirdi

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, tasarının daha önce oylanıp kabul edilen 17. maddesinin uygulamada ciddi sorunlar yaşanmasına neden olacağı uyarısında bulundu.

Kabul edilen 17'nci maddenin 5'inci fıkrasının "İnsan hakları ve ayrımcılık yasağı ihlallerine ilişkin resen yapılan incelemeler için ihlal mağdurunun şahsen belirlenebilir olduğu durumlarda kendisinin veya kanuni temsilcisinin açık rızasının alınması şarttır" şeklinde olduğunu belirten Altaca Kayışoğlu, "Şimdi, Karaman'daki çocukların aileleri 'Biz bu ihlallerin araştırılmasını istemiyoruz' dediğinde, bu kurul bu ihlalleri araştırmayacak mı? Biz avukat olarak bunları çok yaşadık" dedi ve aynı gün yaşanan iki korkunç olaya da değindi.

"Karaman'daki çocuklar, tecavüz sonrası vefat eden 3 yaşındaki Arda, annesi tarafından cinsel ilişkiye zorlanan 8 yaşındaki kızın hakkı bu durumda nasıl savunulacak?" diye soran Nurhayat ltaca Kayışoğlu, şunları söyledi:

"Suçun parçası olan anneleri izin vermezse, İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu bu olayları araştırmak için harekete geçemeyecek mi? Kabul edilmiş olsa da bu madde değiştirilmek zorunda. Çocuğun yüksek menfaatlerinin gerektirdiği durumlarda İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu resen harekete geçmeli ve kanuni temsilcilerin açık rızasını aramamalıdır."

CHP Bursa Milletvekili'nin Meclis kürsüsünden yaptığı bu uyarı üzerine dün gece görüşmeleri tamamlanan yasa tasarısının 17. Maddesi tekriri müzakere talebiyle yeniden görüşmeye açıldı ve ortak önerge ile "Ancak, çocuğun yüksek yararının gerektirdiği hallerde kanuni temsilcisinin rızası aranmaz" hükmü eklenerek kamuoyu vicdanını rahatsız eden çocuk istismarları hallerinde anne babaların rızasının aranmaması sağlandı.

Yaptığı uyarının dikkate alınmasıyla büyük bir yanlışlığın önlendiğini belirten Altaca Kayışoğlu, "Çocukların yüksek menfaatlerinin söz konusu olduğu durumlarda hiçbir siyasi görüş, parti ayrımı yapılmaksızın birleşebilmemiz ve ortak düzenlemeler yapabilmemiz güzel bir şey. İnanın şu meclis çatısı altına geldiğimden beri ilk defa olumlu bir ortaklığa vesile olmuş olmanın verdiği huzurla uyuyabildim. Tek bir çocuk için bile çölde bir kum tanesi kadar katkımız olmuşsa ne mutlu bize. Keşke aynı ortaklığı otizmli çocuklar için de yapabilseydik. Keşke geçen gün verdiğimiz otizmli çocuklarla ilgili araştırma önergesi de kabul edilmiş olsaydı" diyerek duygularını dile getirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.