SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP, Erdoğan'ı 'gazman' yaptı

CHP'li Umut Oran, biber gazının yasaklanmasına dair yasa teklifi ve hazırladığı 'Gazman - AKP'nin Biber Gazı Tarihçesi' isimli broşürü yazılı açıklamayla duyurdu

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2013 14:21
https://www.bursaport.com
CHP, Erdoğan'ı 'gazman' yaptı

CHP "Gazman- AKP 'nin Biber Gazı Tarihçesi" adlı bir broşür hazırladı. "Biber gazı nedir?", "Biber gazının sağlığa zararları nelerdir?", "Türkiye'de ne kadar biber gazı tüketilmektedir?", "Biber gazından nasıl korunulabilir?", "Türkiye'de son 1 yılda biber gazı vakaları?" başlıklarından oluşan broşür hakkında bilgi veren CHP'li Umut Oran, şunları söyledi:

BİBER GAZI AKP'NİN GAZ HALİ

"Biber gazının siyasal açıdan iki etkisi var. Birincisi biber gazı AKP'nin gaz hali. Dolayısıyla biber gazına maruz kalanlar AKP'nin gerçekten ne olduğunu da tecrübe ediyorlar. İkincisi biber gazını atanlar da iktidar sarhoşluğunu büyütüyorlar. Biber gazı attıkça başı dönen, biber gazıyla baskı kurdukça kendinden geçen, kafası sabah akşam dumanlı bir iktidar oluyor. Taksim Gezi Parkı'nda dün yaşananlar da bunun örneği. Recep Tayyip Erdoğan 'Biz karar verdik bizim dediğimiz olacak' diyor. Hayır halkın dediği olacak. İstanbul yasak, baskı, korku, cop, tazyikli su ile vatandaşa orantısız güç kullanarak, yüzüne biber gazı sıkarak, vücuduna gaz kapsülüyle ateş edilerek teslim alınamaz. Vatandaşın kalbini fethetmek için insaf ve izan sahibi olmak gerekir."

KANUN TEKLİFİ VERDİ

Biber gazı hakkında Meclis Başkanlığı'na bugün kanun teklifi verdiklerini vurgulayan Oran, "Bu konuda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin ve Avrupa İşkencenin ve Kötü Muamelenin Önlenmesi Komitesi'nin kararlarını esas aldık. Türkiye'de bugüne kadar bütün bu ilkeler ihlal edildi. Dolayısıyla yasaklamaktan başka çare kalmadı" dedi. Teklifle biber gazının kamu kurumları tarafından ithalini ve kulanımının yasaklanmasını talep ettiklerini belirten Oran, "Biber gazı yasaklanırsa Türkiye özgürleşir. Biber gazı olmayan bir Türkiye daha mutlu, daha huzurlu, daha demokratik bir Türkiye demektir" diye konuştu.

(Radikal) 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.