SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'den 'denetimli serbestlik' teklifi

CHP Tekirdağ Milletvekili Yüceer, denetimli serbestliğin, kadınlara yönelik cinsiyete dayalı ayrımcılık saikiyle işlenen suçlarda uygulanmaması için kanun teklifi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2016 14:26
Haber Güncellenme Tarihi: 25.04.2016 14:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
CHP'den 'denetimli serbestlik' teklifi

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, denetimli serbestliğin, kadınlara yönelik cinsiyete dayalı ayrımcılık saikiyle işlenen suçlarda uygulanmaması için kanun teklifi verdi.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'da değişiklik öngören teklife göre, kadınlara yönelik cinsiyete dayalı ayrımcılık saikiyle işlenen suçlarda denetimli serbestlik tedbiri uygulanamayacak.

Teklifin gerekçesinde, TBMM'de 2011'de kabul edilerek yürürlüğe giren Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'ne taraf devletlerin, "devlet dışı aktörlerce işlenen ve sözleşme kapsamında yer alan şiddet eylemlerinin gereken özeni göstererek önlenmesini, soruşturulmasını, cezalandırılmasını ve tazmin edilmesini sağlamak üzere gerekli hukuki veya diğer tedbirleri" almakla yükümlü tutulduğu belirtildi.

Sözleşmede, "Taraf devletler bütün mağdurları şiddet eylemlerinin tekrarlanmasından korumak amacıyla gerekli hukuki veya diğer tedbirleri alır." ifadesine yer verildiğine işaret edildi.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunu'nda 2012'de değişiklik yapılarak, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezaların infazına olanak sağlandığı anımsatılan gerekçede, şunlar kaydedildi:

"Ancak kadınlara yönelik cinsiyete dayalı ayrımcılık saikiyle suç işleyen ve denetimli serbestlik tedbirinden yararlanarak cezaevlerinden çıkan hükümlüler açısından bu durum cezaların caydırıcılığı açısından sakınca oluşturmaktadır. Halihazırda kadın cinayetleri de dahil olmak üzere kadına yönelik şiddet eylemleri nedeniyle yargılanan zanlılar, mahkemelerde haksız tahrik indirimi ve takdiri indirimlerden yararlanmakta ve düşük cezalara çarptırılmaktadırlar. Bunun yanı sıra uygulanan denetimli serbestlik tedbiri bir cezasızlık kültürü yaratılmasına neden olmaktadır."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.