SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'den 23 Nisan'da yürüyüş çağrısı

CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir, CHP örgütü olarak 23 Nisan Cumartesi günü saat 12.00'da Heykel'de buluşacaklarını belirterek, "Tüm yurttaşlarımızı bizimle birlikte yürümeye davet ediyoruz. Gelin, Cumhuriyet'e, millet egemenliğine, çocuklarımıza, şehitlerimize, vatanımıza el birliğiyle sahip çıkalım" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 21.04.2016 11:23
Haber Güncellenme Tarihi: 21.04.2016 11:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
CHP'den 23 Nisan'da yürüyüş çağrısı

CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlama programlarının terör olayları ve şehitler bahane gösterilerek iptal edilmesini doğru ve samimi bulmadıklarını söyledi.

CHP İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenleyen Şadi Özdemir, Cumhuriyet ve Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili önemli bir gün, milli bir bayram olduğu zaman programların çeşitli gerekçelerle iptal edildiğini söyledi. Özdemir, "Kendi programlarına hiç ara vermeden devam etmeleri bu samimiyetsizliğin en büyük kanıtıdır" dedi.

"23 Nisan tarihi, iki açıdan önemlidir" diyen Özdemir, "İlki Cumhuriyet düşmanlarının hazmedemediği 'Ulusal Egemenlik' kavramıdır. 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmış ve tek bir kişinin, tek bir ailenin egemenliğinden, millet egemenliğine geçilmiştir. Olağanüstü koşullarda, savaş ortamında millet egemenliği için bir araya gelen Kurucu Meclis sayesinde bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 550 milletvekili siyaset yapabiliyor. Kutlamamak için türlü bahaneler ürettikleri 23 Nisan ve Cumhuriyet sayesinde Milletvekilliği, başbakanlığı, cumhurbaşkanlığı yapabiliyorlar" diye konuştu.

Tarihine sırt çevirmiş hiçbir toplumun ilerleyemeyeceğini belirten Özdemir; "Geçmişinden ders almayan bir toplum, geçmişte yaşadıklarını yeniden yaşamaya mahkumdur. Bu ülkede tek adamla yönetimin sonuçlarının iyi olmadığı tarihimizde Kurtuluş Savaşı döneminde mevcuttur. Yurttaşlarımızın bu durumu iyi değerlendirmesi gerekiyor. Ulusal Egemenlik kavramı sayesinde her birimizin bu ülkenin yönetiminde söz hakkı var. Kim bu hakkı kaybetmek ister? Unutturulmaya çalışılan, önemsizleştirilmeye çalışan şey aslında budur" dedi.

'Birlik ve beraberlik içinde yürüyelim'

CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir, 23 Nisan'ı önemli yapan ikinci sebebin çocuklara armağan edilen bir bayram olmasından kaynaklandığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Çocuklar için önemi 30 Haziran 1921'de Ankara'da kurulan Himaye-i Etfal Cemiyeti ile başlamıştır. Bu cemiyet yoksul ve korunmaya muhtaç çocuklara ve ailelere destek olmak için oluşturulmuş bir kurumdur. 23 Nisan ilk olarak bu cemiyete gelir sağlamak için bayram gibi kutlanmaya başlanmış, özellikle şehit çocuklarının maddi ve manevi olarak desteklenmesi için öncülük edilmiştir. Günümüz koşullarında çocuklarımızın vakıflarda uğradıkları istismar haberleri yüreğimizi yakıyor. Bununla ilgili önlemlerin alınmaması ve çocukların değil de kurumların korunması üzüntümüzün ve endişelerimizin daha da artmasına sebep oluyor. Çocuklarla ilgili duyarlılığın artması için de onlara armağan edilen bu bayramın kutlanması gerektiğine inanıyoruz. 1921 yılında başladığı gibi yine şehit çocuklarımıza destek olmak için devlet eliyle bir etkinlik planlanabilirdi.

Bundan sonra da kutlama programlarını günün koşullarına uygun bir şekilde yapabiliriz. Şehitlerimiz için, çocuklarımız için, birlik ve beraberliğimizin artması için birlikte yürüyebiliriz. CHP Bursa Örgütü olarak 23 Nisan Cumartesi günü saat 12.00'da Heykel'de Ulusal Egemenliğimiz ve çocuklar için buluşuyoruz. Tüm yurttaşlarımızı bizimle birlikte yürümeye davet ediyoruz. Gelin, Cumhuriyet'e, Millet Egemenliği' ne, çocuklarımıza, şehitlerimize, vatanımıza el birliğiyle sahip çıkalım. Gelin, 14 yıl önce olduğu gibi ulusal bayramlarımızı birlikte kutlayalım."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.