SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Çelik: Gezi Parkı'nı referanduma götürebiliriz

Başbakan Erdoğan'ın Gezi buluşmasını değerlendiren Hüseyin Çelik: Dostça ve sevecen bir görüşme oldu.
Haber Giriş Tarihi: 12.06.2013 22:27
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı için belirlediği heyet ile 4 buçuk saat görüştüktükten sonra AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "Somut sonuç şudur: Biz İstanbul halkına bunu referanduma götürebiliriz. Tüm Türkiye için değil ama İstanbul halkına bunu soracağız" dedi. Referandum kapsamının Taksim Meydanı'nı veya Atatürk Kültür Merkezi'ni kapsamadığını belirten Çelik, kapsamı Gezi Parkı ve Topçu Kışlası'nın oluşturacağını söyledi. "AKP MKYK'sından çıkacak karar gereği gerekli adımlar atılabilir" diyen Çelik, "Mademki böyle bir karar alınmıştır. Bir an önce Gezi Parkı'nın boşaltılması, orada hayatın normale dönmesi lazım" ifadesini kullandı.

Hüseyin Çelik'in yaptığı açıklamaının satırbaşları şöyle:

- Bunlar davet üzerine genel merkezimize gelmişlerdir. İçinde üniversitede doçent olan da var mimar olan da var henüz öğrenci de var. Vs. 11 kişi bir süre sınırlaması olmaksınız buradaki gözlemlerini sayın başbakana ve biz heyete aktarmışlardır. Gezi Parkı'ndaki eylemcilerin önemli bir kısmının onların görüşlerine göre tamamen çevre duyarlılığı ile hareket eden politize olmamıy kişiler olduğunu ifade ediyorlar. Ve Taksim'deki illegal örgütlerle beraber olmadıklarını, onları tasvip etmediklerini ifade ettiler. Sayın başbakana katılımcıların bu gençlerin dikkate alınması yönünde talepleri oldu.

- Sayın Başbakanımız halkımız için yola çıktık. İnsana faydası olmayan hiçbir şeyin içinde olamayacağını ifade etti. Sayın Başbakan 2011'den bu yana bütün süreci anlattı. İstanbul halkı bu taksim projeisiyle birlikte diğer projeleri de üçüncü köprü gibi buna benzer projeleri de sandıkta onaylamış oldu şeklinde sayın başbakanımızın bir yaklaşımı oldu. Polis teşkilatı içinde orantısız güç kullananların gerekli cezayı alacağını ifade etti. Halkımızın elbette takdiri de tepkisi de önemlidir. İtirazlarını ifade eden insanların sesi duyulmuştur. Buna katılmayabilirsiniz ama demokrasi böyle bir şeydir.

- Sayın başbakanım adına söylüyorum makul, meşru talepleri olan insanlar bunu bize iletmek isterlerse bizim kalbimiz de kapımız da buna açık olacaktır. Yeter ki işin içine kırma, dökme, yıkma girmesin. Sayın başbakan şu alternatifi de gelenlerle paylaştı. Bugünlerde bazı yazar çizerler bunu gelecek seçime kadar erteleyelim. Biz doğrusunu isterseniz bu talebi çok doğru görmüyoruz. Sayın Başbakan madem ki halkın ne istediğini öğrenmek istiyoruz o zaman bir referandum seçeneğini ilgili kurulların önüne götürebiliriz, dedi. AKP MKYK'sından çıkacak karar gereği gerekli adımlar atılabilir.

- Somut sonuç şudur. Biz İstanbul halkına bunu referanduma götürebiliriz. Tüm Türkiye için değil ama İstanbul halkına bunu soracağız. Yapılsın mı istiyorsunuz yapılmasın mı istiyorsunuz. Demokrasilerde halkın kararı öpülüp başına koyulacak bir karardır. Gezi parkında eylem yapan, yatan kalkan yiyip içen genç kardeşlerime sesleniyorum. Mademki böyle bir karar alınmıştır. Referandum seçeneği de ilgili kurullarımıza götürülecektir, bir an önce Gezi Parkı'nın boşaltılması lazım, orada hayatın normale dönmesi lazım. Esnaf zarar gördü, otelciler zarar gördü, dünya basınına yansıyan görüntüler ülkemize zarar veriyor. Eğer yurtsever isek çağrıma devam edin. Gelen arkadaşlardan 4-5'i ya sürekli olarak orada kalan ya da işten çıkıp oraya giden gençlerdi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar