SON DAKİKA
Hava Durumu

Büyükşehir'in kafa karıştıran maliyet hesabı

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kentin dört bir yanındaki bilboardlarda ilan ettiği, Bursaray'ın Kestel hattında 176 trilyon lira tasarruf sağlandığına ilişkin duyuru, akıllara bu kadar büyük meblağın nasıl tasarruf edildiği ve nasıl bir hesaplama yapıldığına ilişkin soruları getiriyor.

Haber Giriş Tarihi: 25.08.2011 13:20
Haber Güncellenme Tarihi: 25.08.2011 13:20
https://www.bursaport.com
Büyükşehir'in kafa karıştıran maliyet hesabı

HABER/ANALİZ-ZAFER OPSAR

Duyurularda 2009 öncesinde kilometrede 33 trilyon olan maliyetin 2009 sonrası 11 trilyona düşürüldüğü ve "iş bilen belediyenin Bursa'ya kazandırdığına" ilişkin ifadeler yer alıyor.

Ayrıca Türk Lirası'ndan yıllar önce 6 sıfırın atılmış olmasını dikkate almadan yapılan hesaplama kafaları daha da karıştırıyor. Galiba, rakam büyük görünsün ki, tasarrufun büyüklüğü daha iyi anlaşılsın mantığından yola çıkılmış!

Hesaplamanın nasıl yapıldığı bir yana rakamın milyon yerine trilyon olarak ifade edilmesi bile yeterince soru işareti yaratıyor kafalarda. Yani bugünün rakamları ile 176 triyon 100 milyon dolara karşılık geliyor. Gerçekten çok büyük bir tasarruf sağlanmış oluyor bu durumda!

Eğer bu yönetim 176 trilyon tasarruf sağlamışsa bir önceki AKP'li yönetim Belediye'yi az daha 100 milyon dolar zarara sokuyormuş demek ki! Recep Altepe yönetimi böylece Belediye'yi bu kadar büyük bir zararın eşiğinden kurtarmış! Duyuruda yer alan, "İş bilen yönetimle Bursa kazanıyor" ifadesi de geçmiş yönetimlerin "iş bilmediği"ni iddia ediyor ki bu da vergi veren vatandaşlar adına ve de AKP açısından sorgulanması gereken bir durum.

ALİ KÜÇÜKSARI: NASIL HESAP AKLIM ALMADI

Bu konunun yakın takipçilerinden biri olan CHP Bursa İl eski Başkan Yardımcısı Ali Küçüksarı, kentin her köşesindeki bilboardlarda 176 trilyon rakamını görünce gözlerinin faltaşı gibi açıldığını belirtiyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe imzasıyla konulan duyurularda bir önceki AKP'li yönetimin töhmet altında bırakıldığını belirten Küçüksarı, "İnsan düşünmeden edemiyor. Acaba maliyet neden bu kadar düşüyor?" diyor.

Maliyeti düşüren etkenlerin ne olduğunun kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini belirten Küçüksarı, şöyle devam ediyor:

"Maliyeti oluşturan bazı malzemelerin fiyatlarında çok ciddi düşüşler mi meydana gelmişti bizim bilmediğimiz. Çimento, işçilik, ray, hafriyat, elektrik sistemi vs gibi malzeme fiyatlarında gerileme oldu da bizim haberimiz mi yok? Ya da başka bir şey mi demek istiyorlar? 'Bizden önceki yöneticiler bu işleri bilmiyorlardı o nedenle işleri yüksek maliyetle yaptırmışlar'!!! Tam ne demek istiyorlar?"

Çok sayıda kişinin bilboardlarda yer alan bu rakamların ne demek istediğini merak ettiğini ifade eden Ali Küçüksarı, bazı kalemlerin fiyatlarını da 2004 yılından başlayarak tek tek çıkarmış. Rakamlar hep yükseldiği için Bursaray'ın maliyetlerini düşürecek bir sonuç çıkmıyor.

Ali Küçüksarı burada Büyükşehir Belediye Başkanı recep Altepe'nin 2004-2009 yılları arasında Osmangazi Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Meclis grubunda iktidarın yetkin bir temsilcisi olduğunu anımsatarak, şöyle devam ediyor:

"Aynı şekilde 1999-2004 döneminde yine Büyükşehir Belediye Meclis grubu üyesi idi. Yani o dönemlerde de etkili ve yetkili olan birisi olarak Bursa için böylesi önemli konuları yakınen takip etmiş olması gerekir. Yıllar içerisinde girdi fiyatlarında sürekli bir artış varken böylesi bir maliyet avantajı nasıl sağlanabilir. Bursa halkı bunu merak ediyor. Bu nedenle bu ilanda ne denmek istendiğini en iyi sayın başkanımız açıklayabilir."
Evet Bursa halkı metro istasyonlarında flash flash yapılan duyurudaki 176 trilyon lira tasarrufun nasıl hesaplandığını merak ediyor. Başta Hikmet Şahin olmak üzere raylı sistemin Kestel hattı projesini yapan Belediye yönetimlerini töhmet altında bırakan bu "tasarruf"a açıklama bekliyor.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.