SON DAKİKA
Hava Durumu

BUÜ Tıp Fakültesi’nin kurucularından Prof. Dr. Ayhan Arınık’a veda

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin kurucu akademisyen ve eski dekanlarından Prof. Dr. Ayhan Arınık (89) vefat etti. Prof. Dr. Ayhan Arınık, uzun yıllar hizmet ettiği Üniversite’de düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Haber Giriş Tarihi: 20.01.2023 21:29
Haber Güncellenme Tarihi: 20.01.2023 21:49
https://www.bursaport.com
BUÜ Tıp Fakültesi’nin kurucularından Prof. Dr. Ayhan Arınık’a veda

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi'nin kurucu akademisyen ve eski dekanlarından Prof. Dr. Ayhan Arınık (89) için uzun yıllar hizmet ettiği Üniversite’de düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Arınık için Rektörlük önünde yapılan cenaze törenine BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Kaya, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Rıdvan Ali, ailesi, akademik ve idari personel ile yakın dostları katıldı.

'ZARİF VE İLGİLİ BİR HEKİMDİ'

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Prof. Dr. Ayhan Arınık’ı bir hastalığı vesilesiyle tanıdığını aktardı. Arınık’ın son derece ilgili ve yaşı kaç olursa olsun karşısındakini muhatap alan bir hekim olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz; “Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun. Boğaz rahatsızlığı geçirmiş ve iki ameliyat olmuştum. Dolaşmadığım poliklinik kalmadı. Fakültemize geldim ve Ayhan hocamızla orada tanışma fırsatı buldum. Bende son derece zarif bir beyefendi izlenimi bırakmıştı. Genç bir akademisyen olarak benimle ciddi anlamda ilgilendi. Ailesine, camiasına ve tüm sevenlerine sabırlar diliyorum” dedi.

BİR YIL DEKANLIK GÖREVİNDE BULUNDU

Dekan Prof. Dr. Ekrem Kaya ise Ayhan Arınık’ın Tıp Fakültesi’nin kurucu hocalarından birisi olduğunu ve bir yıl dekanlık görevinde bulunduğunu belirtti. Prof. Dr. Ekrem Kaya; “Hocamız ile birebir çalışma fırsatımız olmadı. Asistanlığım döneminde yeniden fakültemizde görev yapmaya başlamıştı. Görüyor ve takip ediyorduk. Örnek, zarif, etrafı ile barışık ve çok iyi bir hocaydı. Allah rahmet eylesin. Ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

'ÖRNEK BİR EĞİTİCİ, İYİ BİR İNSANDI'

BUÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Rıdvan Ali de Arınık ile 1986 yılından 2001 yılında emekli oluncaya kadar yakın çalıştıklarını söyledi. Kendisinin iyi bir eğitici, akademisyen ve son derece iyi bir insan olduğunu belirten Prof. Dr. Rıdvan Ali; “Allah rahmet eylesin, toprağında dinlendirsin. Eşine, çocuklarına, yakınlarına ve tüm sevenlerine sabırlar diliyorum” dedi.

Törende ailesi ve yakın arkadaşları da Prof. Dr. Ayhan Arınık hakkında kısa konuşmalar yaptı. Arınık, Organize Sanayi Camii’nde kılınan namazın ardından Hamitler Mezarlığı’na defnedildi.

PROF. DR. AYHAN ARINIK'IN ÖZGEÇMİŞİ

1 Ağustos 1934 tarihinde Manyas’ta doğan Ayhan Arınık, ilk ve orta öğretimini Bandırma’da, lise eğitimini İstanbul Pertevniyal Lisesi’nde yaptı, ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı. Tıp Fakültesi'nden 1959 yılında mezun olan Arınık, aynı fakültede İç Hastalıkları Kliniği’nde uzmanlık eğitimine başladı. 1964 yılında iç hastalıkları uzmanı ve 1971 yılında da doçent olan Ayhan Arınık, 1973 yılında Bursa Tıp Fakültesi’ne kurucu öğretim üyesi olarak geldi ve 1976 yılında da profesör oldu. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı ve Endokronoloji Bilim Dalı’nın kurulmasını ve gelişmesini sağlayan Arınık, uzun yıllar çok sayıda hekimin yetişmesine katkıda bulundu. İlerleyen yıllarda İç Hastalıkları Kürsü Başkanlığı ve Dekanlık yapan Prof. Dr. Ayhan Arınık'ın üniversitedeki öğretim üyeliğine 1980 askeri darbesinin ardından 1402 Sayılı Yasa ile son verildi. 1992 yılında tekrar üniversiteye dönen Arınık, 2001 yılında emekli oldu. Prof. Dr. Ayhan Arınık, Türk Diyabet Cemiyeti Bursa Şubesi Başkanlığı ve Bursa Tabip Odası Başkanlığı görevlerinde de bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.