SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursaray Kestel hattı Öztimurlar'ın oldu

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Bursaray Kestel Hattı'nın ihale süreci tamamlandı. İhaleyi Öztimur Yapı Proje İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ve Öztimurlar İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Ortak Girişimi kazandı.

Haber Giriş Tarihi: 28.06.2011 15:24
Haber Güncellenme Tarihi: 28.06.2011 15:24
https://www.bursaport.com
Bursaray Kestel hattı Öztimurlar'ın oldu

Kestel hattının 1,5 yıl içerisinde tamamlanacağının müjdesini veren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'yı demir ağlarla örme hedefi doğrultusunda önemli bir adım attıklarını söyledi.

Bursaray Görükle ve Emek hatlarında inşaat çalışmalarında son aşamaya gelinirken, Kestel hattının da ihale süreci tamamlandı. İhaleyi kazanan Öztimur Yapı Proje İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ve Öztimurlar İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Ortak Girişimi ile Büyükşehir Belediyesi arasında sözleşme imzalandı.

BURULAŞ Toplantı Salonu'nda düzenlenen törende konuşan Başkan Altepe, ihaleyle ilgili yasal sürenin tamamlanmasının ardından hiç zaman kaybetmeden yer teslimini yaptıklarını belirterek, 1.5 yıl içinde hattı tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

TARİHİ İMZALAR ATILDI

Şehir nüfusunun her geçen gün artmasına paralel olarak ulaşımın da en önemli sıkıntıların başında geldiğini dile getiren Altepe, gelecekte raylı sistem yatırımlarına büyük önem verdiklerini söyledi. Çağdaş ve konforlu ulaşımın Kestel'e kadar uzatılmasının şehrin geleceği açısından önem taşıdığını hatırlatan Altepe, "Önümüzdeki ay üniversite hattını tamamlıyoruz. Yıl sonuna kadar Emek hattı da tamamlanmış olacak. Göreve gelir gelmez Bursa'yı demir ağlarla öreceğimizi söylemiştik. İşte bu hedef doğrultusunda programda olmamasına rağmen Bursaray'ı Kestel'e kadar uzatacak hattın proje çalışmalarını tamamlamıştık. Şimdi ihale süreci de tamamlandı. İhaleyi kazanan firma hemen işe başlayıp, gece gündüz çalışacak. İşin süresi 600 gün. Ancak biz bunu 1,5 yıl içinde bitirmeyi hedefliyoruz" dedi.

"DÜNYANIN EN UZUN METRO HATLARINDAN BİRİSİ"

Kişi başına raylı sitem yatırımlarında Bursa'nın ilk sırada geldiğini dile getiren Altepe, İstanbul, Ankara ve İzmir'de raylı sistem yatırımlarının Ulaştırma Bakanlığı'na devredildiğini, Bursa'nın bu alanda da farkını göstererek kendi yatırımlarını kendi yaptığını kaydetti. Mevcut 22 kilometrelik kullanılan raylı sistem hattına bu dönem şehir içi hatlarla birlikte 26 kilometre daha ilave yapmayı istediklerini ifade eden Altepe, "Kentin batısı Görükle ile doğru Kestel arası yaklaşık 31 kilometre. Biz bu iki uç noktayı raylarla birbirine bağlanıyoruz. Böylece dünyanın en uzun metro hatlarından birini yapmak bize nasip oldu. Bir dönem içinde ihalesi yapılıp, bitirilen bir hattı da biz gerçekleştirmiş olacağız" diye konuştu.

7 İSTASYON YAPILACAK

Kestel hattının İller Bankası'ndan sağlanan krediyle yapılacağını vurgulayan Altepe, bu konuda kendilerine destek veren İller Bankası yöneticilerine teşekkür etti. Hattın teknik özellikleri hakkında da bilgiler veren Altepe, 4 Nisan'da yapılan ihale için yerli ve yabancı 16 firmanın dosya aldığını ve 12 firmanın ihaleye katıldığını belirtti. Muammen bedeli 106 milyon 309 bin TL olan projenin sözleşme bedelinin ise 71 milyon 963 bin TL olduğunu kaydeden Altepe, 8 kilometre uzunluğundaki hat inşaatı kapsamında 7 istasyon, 1 batçık, 1 bakım merkezi, 3 trafo ve 1 depo sahası yapılacağını açıkladı.

Altepe, Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün güzergah üzerinde bulunan 3 köprünün genişletme çalışmalarına en kısa süre içerisinde başlayacağını da söyledi.

Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar'ın da hazır bulunduğu törende Altepe ile Öztimur Yapı Proje İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi sahibi Mehmet Öztimur ve Öztimurlar İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim şirketi sahiplerinden Mesut Öztimur arasında sözleşme imzalandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.