SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Valiliği'nden taksicilere uyarı

Bursa Valiliği, ticari taksilerde güvenilir hizmet alımına ilişkin genel emir yayımladı. Yapılan açıklamada, ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep etmesi gibi bir çok konuda uygunsuz davranışta bulunan şoförler hakkında adli ve idari işlem yapılacağı bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 13.10.2018 01:07
Haber Güncellenme Tarihi: 13.10.2018 01:07
https://www.bursaport.com
Bursa Valiliği'nden taksicilere uyarı

Bursa Valiliği'nden yapılan açıklamada, ticari taksilerde seyahat eden vatandaşların güvenilir hizmet almalarını sağlamanın, yaşanabilecek sorunları en aza indirmenin önem arz etttiği belirtildi.

Açıklamada, bazı ticari taksi şoförlerinin kısa mesafe, çok uzun mesafe ya da olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almadığı, ödeme konusunda (bozuk para) sorun çıkardığı, özellikle yabancı turistler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen vatandaşların gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek, ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep ettiği, pazarlık usulü ile taksimetre kullanmada imtina ettiği, araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlediği, seyir halinde cep telefonuyla oyun oynadığı, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuları rahatsız ettiği, sigara içtiği, alkollü araç kullandığı, uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

Kamu düzeninin korunması, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için il sınırları içinde ticari taksi şoförlerinin kurallara uyması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Kısa mesafe ya da çok uzun mesafeye yolcu alınmaktan kaçınılması, olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu alınmaktan kaçınılması, ödeme konusunda sorun çıkarılması (bozuk para olmaması ya da çok bozuk para verilmesi), özellikle yabancı turistler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen vatandaşların gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep edilmesi, araçların bakımsız veya kirli kullanılması, araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlenilmesi, seyir halinde iken cep telefonu ile oyun oynanması, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuların rahatsız edilmesi, sigara içilmesi, uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunulması, araçta pazarlık usulü yolcu taşınması, alkollü araç kullanılması yasaktır.

Aksine davranan şoförler hakkında ilgililerin bildirimi halinde tespit tutanağı düzenlemeye kolluk kuvvetleri ve belediye trafik zabıtası yetkili olup ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde adli ve idari işlemler yapılacak, gerekli idari para cezası uygulanacaktır. Bu karar yayımı tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir. İlanen tebliğ olunur."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.