SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Valiliği'nden 'Roman' özürü

Bursa Valiliği, TBMM Dilekçe Komisyonu'na gönderilen bir raporda yer alan ve bölgede ikamet eden Roman ve Doğu Anadolu'dan kente göç eden vatandaşları suçlu veya potansiyel suçlu olarak gösteren ifadelerin amacını çok aştığı, bundan dolayı vatandaşları incittiği belirtilerek, bu görüşlere katılmanın mümkün olmadığı bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 25.09.2013 23:06
Haber Güncellenme Tarihi: 25.09.2013 23:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bursa Valiliği'nden 'Roman' özürü

Bursa Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre; Yıldırım ilçesinde oturan bir vatandaş, 13 Mart 2013'te TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanlığına başvurarak, Roman vatandaşlara yönelik bazı şikayetlerde bulundu.

Bunun üzerine komisyon başkanlığı 21 Mart 2013'te, konunun incelenmesini ve neticeye ilişkin bilgi istedi.

Konu, ilgili kaymakamlığa İl Emniyet Müdürlüğüne intikal ettirildi. Alınan cevabi yazılar, 8 Mayıs 2013 tarih ve 5670 sayılı yazı ile komisyon başkanlığına gönderildi.

Konuya ilişkin iki ulusal gazetenin haberine işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

"Haberlerde yer alan olumsuz iddialarla ilgili olarak, yapılan değerlendirmede Valiliğimizce TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanlığına gönderilen yazımız ekindeki İl Emniyet Müdürlüğü raporunda konu ile ilgili değişik şahısların şikayetleri olduğu, Osmangazi İlçesi Kamberler Mahallesi'nin Büyükşehir Belediyesinin 'Kentsel Dönüşüm Projesi' kapsamında evlerinin bulunduğu bölgenin yeniden düzenlenmesi üzerine Osmangazi ilçesi Elmasbahçeler, Demirtaşpaşa ve Kayhan mahalleleri, Yıldırım ilçesi Yeşil, Selimzade, Hacıseyfettin, Ebuishak ve Meydancık mahallelerine taşındıkları özellikle Ebuisak, Selimzade ve Meydancık mahallerine taşınan Roman ve Doğu Anadolu'dan ilimize göç eden vatandaşların yasalarımızda suç olarak nitelenen olaylara katıldıkları, meydana gelen olay ve adli makamlara intikal ettirilen istatistikleri dikkate alınarak yazıldığı anlaşılmıştır.

İFADELER AMACINI AŞTI, ÜZGÜNÜZ

Komisyona gönderilen raporda yer alan, bölgede ikamet eden Roman ve Doğu Anadolu'dan ilimize göç eden vatandaşlarımızı suçlu veya potansiyel suçlu olarak gösteren ifadeler amacını çok aşmış, bundan dolayı da vatandaşlarımızı incitmiştir. Valiliğimizce bu görüşlere katılmak mümkün olmadığı gibi vatandaşlarımızı kıran ve inciten bu ifadelerden dolayı üzüntülerimizi ve müteessir olduğumuzu ifade etmek isteriz."

Açıklamada ayrıca valilik, kaymakamlıklar, büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerince, Roman, Doğu ve Güneydoğu'dan göç eden vatandaşlar için sosyal, kültürel, sportif alanda pek çok destek sağlandığı vurgulandı.

Sözü edilen vatandaşların, sanat ve meslek edindirme kursları ile üretken kişiler haline getirildikleri, ihtiyaç sahiplerine sosyal yardımlar yapıldığı, bölgede tarihsel ve kültürel miraslarını yaşatabilmeleri adına çalışmaların hayata geçirildiği anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ayrıca, Yıldırım Kaymakamlığımızca kimliksiz 80 vatandaşa kimlik çıkarılmış, nikahsız 30 aileye resmi nikah kıyılmış, çadırda yaşayan 14 ailenin konuta taşınması sağlanmış, 550 vatandaşa okuma yazma kursu verilmiş, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca sosyal destek sağlanmış, 320 Roman ailenin çocuklarının sünnet töreni yapılmış ve kıyafetleri alınmış, 30 ailenin çocuklarının müzik eğitimi almaları temin edilmiştir. Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneğinin düzenlemiş olduğu sportif müsabakalarda yer alan sporculara valiliğimiz ve Yıldırım Kaymakamlığınca kıyafetler temin edilmiştir. Yine bu kapsamda 50 Roman aile çocuklarının ana okuluna gitmesi teşvik edilerek giyim ve eğitim masrafları karşılanmıştır. Benzer yardımlar 2010 yılı itibarıyla kesintisiz olarak sürdürülmüştür.

KAYMAKAMLIK VE BELEDİYENİN ÇALIŞMALARI

Osmangazi Kaymakamlığı ve Belediyesince Ebu İshak Mahallesi Kamberler Tarih Parkı içerisinde Çalgıca Mektebi kurularak Müzisyen olmak isteyen Roman gençlerin eğitim almaları sağlanmış, Demirkapı Mahallesi'nde, Roman vatandaşların çocuklarının eğitim almalarının sağlanması suça bulaşmaları engellenerek kendilerine sahip çıkılması adına Osmangazi Belediyesine ait 3 katlı bina düzenlenerek Toplum Destekli Polislik Şükran Gönenç Eğitim Merkezi açılmış, Yunuseli Mahallesi'nde çadırda yaşayan Roman vatandaşlara belediye tarafından sosyal yardım sağlanmış, yine vatandaşlara iş imkanı oluşturmak adına Panayır Mahallesi'nde meclis kararıyla 2. El Eşya Pazarı oluşturulmuş ve yine Ebu İshak Mahallesi'nde imar planları ve alınan meclis kararları doğrultusunda 2004 yılından itibaren Kent Parkı oluşturmak için vatandaşların rızası doğrultusunda kamulaştırma yapılmıştır."

Açıklamada, toplumun her kesimine olduğu gibi Roman vatandaşlara yönelik sosyal yardımların yanında kültürel ve sportif organizasyon yapılmasıyla ilgili geleceğe dönük projelerin yürütülmesine valilik tarafından devam edildiği bildirildi.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.