SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Tabip Odası: 14 Mart direniş haftasına dönüştü

14 Mart Tıp Bayramı kapsamında, Bursa Tabip Odası ve Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi ortaklığında, yürüyüş ve basın açıklaması düzenlendi. Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Kumaş, 14 Mart'ın sağlık çalışanları için direniş haftasına dönüştüğünü söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2024 13:31
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2024 13:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bursa Tabip Odası: 14 Mart direniş haftasına dönüştü

Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının önemine vurgu yapmak amacıyla 1976 yılından beri her yıl 14 Mart’ı içine alan hafta boyunca kutlanan Tıp Bayramı etkinlikleri Bursa’da Tabip Odası ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi ortaklığında düzenlendi.

Sağlık çalışanları, saat 12.30'da Setbaşı'nda yapılan basın açıklamasının ardından Heykel Atatürk Anıtı’na ‘Sağlık Hakkı' için yürüdü. Düzenlenen yürüyüşün ardından Heykel Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Yürüyüşe, Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Levent Tufan Kumaş, Bursa Baro Başkanı Metin Öztosun, CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.


'EMEĞİMİZİN DEĞERSİZLEŞTİRİLDİĞİ KOŞULLARDA SESSİZ KALMAYACAĞIZ'

Basın açıklamasını Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Levent Tufan Kumaş okudu. Kumaş, 14 Mart'ın kutlama değil bir direniş haftasına dönüştüğünü söyledi. Kumaş, "Yok sayıldığımız, tüketim nesnesine dönüştürülen sağlığın araçları olarak tepe tepe kullanıldığımız, ölümüne çalıştırıldığımız, emeğimizin değersizleştirildiği bu koşullarda sessiz kalmayacağız" dedi.

Toplumun sağlık hakkını yok sayan torba yasadaki maddelerin Anayasa Mahkemesi'ne götürüldüğünü ifade eden Kumaş, sağlıkta yaşanan şiddete karşı güvenli çalışma ortamının sağlanmasını talep ettiklerini belirtti. Kumaş, sağlık çalışanlarının taleplerini "Sağlık emekçilerine hakları olan, hiçbir koşuldan negatif etkilenmeyen, emekliliğe yansıyan, gerçek enflasyona uygun, insanca yaşayabilecekleri tek kalem maaş verilmelidir. Emekli sandığı, SSK, Bağ-Kur emekli aylıkları arasındaki uçurum giderilmeli, tüm emekli hekim aylıkları yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalı, tüm hekimler emeklerinin hakkı ölçüsünde emekli ikramiyesi alabilmelidir. Vergide adalet istiyoruz. Vergi dilimi üst sınırı yüzde 15 olmalıdır. Muayene süreleri, bilimsel ve nitelikli sağlık hizmeti gözetilerek düzenlenmelidir" sözleriyle ifade etti. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.