SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki yolsuzluk iddialarında yeni gelişme

Bursa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Necdet Sezer, görevden alındı. Sezer'in ismi depremde için okulların güçlendirilmesi projesinde yolsuzluk iddialarında yer almıştı.

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2024 16:15
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2024 21:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki yolsuzluk iddialarında yeni gelişme

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün deprem için güçlendirme yapılan okulların hurdalarını Milli Emlak'a teslim etmek yerine müteahhitlere sattığı, güçlendirme işlemleri için ihale açmadan iş vererek haksız kazanç elde ettiğine yönelik Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri tarafından inceleme başlatılmıştı. 5 Temmuz 2023’te tamamlanan raporun detaylarını BirGün yazarı Timur Soykan yazmıştı. 

MEB müfettişleri, 2019 ile 2022 yılları arasında yaptırılan bakım, onarım, güçlendirme işleriyle yıkılıp yeniden yapılan okulları incelemeye almıştı. Bu tarihlerde Bursa’daki 123 okulun, bakım, onarım, deprem güçlendirmesi yapılmıştı. Timur Soykan'ın yazısına göre; bu okullardan ekonomik değeri olan söküm ve demontaj malzemeleri alınmıştı. Bunların toplam değeri, 2019-2022 yılları arasında 12 milyon 626 bin TL’ydi. Sadece 1 milyon 401 bin TL’lik kısmı hurda olarak satılarak okul aile birliğine gelir oldu, okulda bekletildi ya da Milli Emlak Müdürlüğü’ne teslim edildi. 11 milyon 225 bin TL’lik hurda ise müteahhitlere verildi. Hatta bu hurdaları Milli Eğitim Müdürlüğü’nden aldıkları yeni inşaat işlerinde kullandılar. 

Suçlamayla ilgili Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnşaat ve Emlak Şubesi İnşaat Birimi’nden sorumlu Müdür Yardımcısı Necdet Sezer'in ifadesi alınmıştı. Raporda Necdet Sezer ile birlikte 20 kontrolörün kamu zararına neden oldukları belirlendi. 

EnBursa yazarı Yüksel Baysal, Sezer'in 19 Mart itibariyle görevden alındığını yazdı. Baysal, raporda Sezer için "Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Necdet Sezer’in yönetici olarak birden çok kanun ve yönetmelik genel ve yazı hükümlerine bilerek ve isteyerek aykırı davranışları nedeniyle 657  sayılı Devlet Memurları Kanununun 10. Maddesinde yer alan ‘Devlet memurları amiri oldukları kuruluş ve hizmet birimlerinde kanun ve diğer mevzuatla belirlenen görevleri zamanında ve eksiksiz yapmaktan ve yaptırmaktan sorumludur’ hükmü kapsamında yönetim zaafı içine düştüğünden kamu yararı ve hizmetin gereği olarak yöneticilik görevinin üzerinden alınarak durumuna uygun bir göreve atanmasının uygun olacağı" denildiğini köşesine taşıdı. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.