SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa MEM'in planında çocuk işçiliği hedeflendi!

Eğitim İş Bursa şube Başkanı Yeliz Toy, 2024-2028 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Stratejik Planı’nda Mesleki Eğitim Merkezi Programı’na ilişkin yaptığı değerlendirmede

Haber Giriş Tarihi: 29.04.2024 22:43
Haber Güncellenme Tarihi: 29.04.2024 22:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bursa MEM'in planında çocuk işçiliği hedeflendi!

2024-2028 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Stratejik Planı’nda Mesleki Eğitim Merkezi Programı’na kayıt olan 9. sınıf öğrenci sayısı 5 bin 123 olarak açıklandı. Telafi programındaki öğrenciler hariç ve yalnızca 9. sınıflardaki öğrenci sayısını açıklayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 2028 MESEM öğrenci sayısı hedefini de 9. sınıflarda 7 bin olarak belirledi. 

‘’Mesleki ve teknik eğitim alanında eğitim-istihdam-üretim ilişkisi güçlendirilecek ve uluslararası işbirliği ve deneyim paylaşımı teşvik edilecektir’’ hedefiyle açıklanan ‘’İstihdama Hazırlık’’ alt program hedefinin içinde ‘’İşletmelerin Memnuniyet Oranı’’ ve ‘’Mezunların Memnuniyet Oranı’’ yer bulurken öğrencilerin güvenliği ve alınacak önlemler yer bulamadı. 

Eğitim İŞ Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, açıklanan programı değerlendirdi. Toy, "Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, MESEM’de kayıtlı toplam öğrenci sayısını ise açıklamamıştır. Öğrencilerin yaşadıkları iş kazaları da kamuoyundan gizlenmiştir" diyerek şu verileri paylaştı: 

"Devlet eliyle yasal çocuk işçiliği olan MESEM projesi kapsamında 336 çocuk resmi rakamlara göre iş kazası geçirirken onlarca öğrenci de yaşamını yitirmiştir.

Çocuk haklarına ve Anayasa’ya aykırı bu uygulama ile kayıtlara geçmeyen binlerce iş kazası, istismar ve travmatik yaşam da kamuoyuna yansımamaktadır.

Sadece 15 yaşında 5123 öğrencinin sanayide, işletmelerde çırak olarak çalıştırılmasından sorumlu Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu on binlerce çırak-işçi öğrenciyle 1 Mayıs’a katılmalıdır."

İş piyasasının ihtiyaçlarına uyumlu işgücü yetiştirmeyi hedefleyen Alireisoğlu’nun hedefleri arasında ‘’Öğrencilerin 7 ve 8. sınıflardan başlamak üzere modüler mesleki eğitim yöntemi ile temel mesleki becerileri alması sağlanacak ve akademik eğitim alan ortaöğretim öğrencilerinin öğrenim dönemi içerisinde mesleki eğitim alarak istihdam edilebilirliklerinin artırılması sağlanacaktır.’’ bulunmaktadır. Toy, "Yani  Aliresioğlu’na göre 9. sınıfta örgün eğitimden koparılarak 15 yaşında işçileştirilen çocuklar yeterli değildir. Çocukların 7. Sınıfta (13 yaşında) işçileştirilmesi hedeflenmektedir" dedi. 

"Deprem tahkiki yapılan eğitim binası sayısı sadece 178’dir"

Yine 2024-2028 Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Stratejik Planı’nda birbiriyle uyumsuz, tutarsız verilerin olduğuna değinen Toy, şu bilgileri paylaştı:

"Bugüne kadar deprem tahkiki yapılan eğitim binası sayısı sadece 178’dir. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı 1228 eğitim binasından 1050’sine deprem tahkiki yapılmamıştır. 2028’de ise sadece 268 eğitim binasına deprem tahkiki yapılması, 960 eğitim binasına tahkik yapılmaması hedeflenmektedir. Müdürlüğün tahmini mali bütçesiyle bu hedefin de tutturulamayacağı çok açıktır. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü okulları, eğitim ve hizmet binaları olası bir depreme hazır değildir.

Temel Eğitimde; 20 gün ve üzeri özürsüz devamsızlık yapan sürekli devamsız öğrenci oranı: 8,27’dir. Neredeyse tüm ilkokul öğrencilerinin yüzde 10’a yakını, yani her 10 öğrenciden biri devamsızdır.

Ortaokul öğrencilerinde ise bu oran: 15,25 ile Türkiye ortalamasının üzerindedir. Tüm Türkiye’de ortalamanın yüzde 14,76 olduğu ortaokul öğrencilerinin devamsızlık hedefi de Türkiye ortalaması yüzde 10, Bursa hedefi ise yüzde 11’dir.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Stratejik Planı’nda verilen sayılara göre; Bursa’da okul öncesi derslik başına düşen öğrenci sayısı resmi okullarda: 98,7, özel okullarda 12,7 olarak hesaplanmaktadır. Okul öncesinde ikili eğitim yapılsa dahi bir derslikte ya 50 öğrenci mevcudu vardır ya da okul öncesi öğrenci sayılarına dair bilgiler de gerçek dışıdır.

Ortaöğretim öğrenci sayısı resmi kurumlarda (devlet okulu) 298 bin 854, derslik sayısı 2 bin 145 olarak verilmiştir. Bu durumda ortaöğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 52,9’dur. Özel okullarda derslik başına düşen öğrenci sayısı 10,17 olarak tespit edilmektedir. Bu bakımdan değerlendirildiğine Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün resmi sitesinde derslik başına düşen ortaöğretim öğrenci sayısı olarak gösterilen 23 sayısı gerçek dışıdır.

"Rapora göre 2301 öğretmen kayıp"

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün raporda sunduğu veriler tutarsızdır. Kamuoyuna sunulan raporda ilimizdeki resmi okullarda görev yapan öğretmen sayısı raporun bir bölümünde 29.100 olarak gösterilirken bir başka bölümde verilen sayı ise 31 bin 401’dir. Bu koşullarda Bursa’da ya 2 bin 301 öğretmen kayıptır ya da Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü konudan habersizdir."

Toy, raporda itiraf edilen gerçeklerin "Bursa’da okullar depreme dayanıksız, güvenliksiz ve yetersizdir. Akademik başarı istenilen düzeyde değildir. Alan/dal, meslek yönlendirmeleri yetersizdir. İkili eğitim devam etmektedir. Norm kadro yetersizdir. Okullar fiziki yönden yetersizdir. Personelin motivasyonu eksiktir. Enerji kaynakları bilinçsizce kullanılmaktadır. Ortaöğretimde okul türü öğrenci kontenjanları, talep edilen ile doğru orantılı değildir. Okullarda yardımcı personel eksiktir." olduğunu sıraladı. Toy, "Kentimizde mutlu çocuklar ve gençler hızla azalmakta, çocuk işçiler artmaktadır. Çocukların korunup geliştirilmesinden sorumlu olan Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çocuk işçi sayısını arttırmayı hedeflediği gerçeği ortadayken çocuklarımızı İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne karşı korumak hepimizin toplumsal sorumluluğudur." diyerek açıklamasını tamamladı. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.