SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Hızlı Tren Hattı bir kez daha AK Parti'nin seçim vaadi!

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti iktidarlarınca 2012 yılından bu yana her seçimde vaat edilen Bursa Hızlı Tren Hattı için bir kez daha tarih verdi ve hattı 2025 yılında hizmete açmayı planladıklarını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 21.01.2023 18:01
Haber Güncellenme Tarihi: 21.01.2023 18:56
https://www.bursaport.com
Bursa Hızlı Tren Hattı bir kez daha AK Parti'nin seçim vaadi!

Bursa'nın, temeli 2012 yılında atılan ve yılan hikayesine dönen Hızlı Tren Hattı, AK Parti'nin bir kez daha seçim vaadi oldu. Bursa'da Gökdere Meydanı'nda düzenlenen mitinge katılan ve bazı açılışları gerçekleştiren AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Bursa Hızlı Tren Hattı ile ilgili tarih verdi. Erdoğan, Bandırma-Bursa-Osmaneli Hızlı Tren Hattı'nı 2025 yılında hizmete açmayı planladıklarını belirterek fiziki gerçekleşmesi yüzde 40'ı bulan metro projesini de yıl sonuna kadar bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa Gemlik Büyükkumla Barajı, Bölge İdare Mahkemesi Hizmet Binası, Dağyenice Doğal Yaşam Turizm Kompleksi ve yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Bursalıların hayalini gerçekleştirmek için kamulaştırma çalışmalarıyla projeyi başlattıklarını, tarihi bölgeye zarar veren Zafer Plaza'nın ek binası ile beraber toplam 38 binayı yıkarak bölgeyi temizlediklerini anlattı.

Şu anda etrafını tamamen açtıkları Ulu Cami çevresine 500 milyon liralık yatırım yaptıklarını aktaran Erdoğan, Ulu Cami'yle hanlar bölgesi arasındaki bağlantıyı güçlendirecek bu projeyle birlikte Bursa'ya 3 yeni meydan, yeşil alanlar ve 12 bin 500 metrekarelik yeraltı kapalı otoparkı kazandırdıklarını dile getirdi.

Erdoğan, hanlar bölgesinin, bünyesindeki 14 han, bir bedesten,13 açık çarşı, 18 üstü örtülü ve kapalı çarşı, 4 pazar yeri, 21 cami, 177 sivil mimarlık örneği yapı, bir okul ve 3 türbesiyle adeta bir açık hava müzesi olacağını belirtti.

Bölgeye gelenlerin kendilerini şiirlerden hatırlanan o eski zamanlarda bulacaklarını dile getiren Erdoğan, ayrıca Bursa'da 11 millet bahçesi projesinden dördünü tamamladıklarını, bunlardan birini bugün açtıklarını, üçünün yapımına devam ettiklerini, projelendirme çalışmalarının da sürdüğünü kaydetti.

"152 bin dekar arazinin sulanmasını sağlayacak 6 barajın inşaatı sürüyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ulaştırmada Bursa'nın bölünmüş yol uzunluğunu 601 kilometreye çıkardıklarını bildirerek "İstanbul-Bursa-İzmir otoyolunun önemli bir kısmı şehrimizden geçiyor. Daha önce körfezi dolanmak için aracıyla ve feribotla saatler harcayan Bursalı kardeşlerim artık dakikalar içinde karşıya geçebiliyor. Böylece Bursa'dan İstanbul'a bir saatte, İzmir'e 3,5 saatte, Eskişehir'e 2,5 saatte varılabiliyor." dedi.

Otoyol yanında Orhangazi-İznik Yolu ve İznik Çevre yolunu, Yenişehir-Bilecik-Osmaneli yolunu, Mudanya-Bursa-Gemlik yolunu, Keles-Domaniç Yolu ve Keles Çevre Yolunu tamamladıklarını kaydeden Erdoğan, Bursa Çevre Otoyolu doğu kesimindeki onarım çalışmaları ile de Demirtaş Organize Sanayi Kavşağını bu yıl bitireceklerini söyledi. Erdoğan, "Bandırma-Bursa-Osmaneli Hızlı Tren Hattı'nı 2025 yılında hizmete açmayı planlıyoruz. Fiziki gerçekleşmesi yüzde 40'ı bulan metro projemizi de inşallah yıl sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz." dedi.

Tarım ve ormanda Bursa'ya 22 baraj, 2 içme suyu tesisi, 45 sulama tesisi, 4 arazi toplulaştırma, 20 taşkın koruma tesisi, 17 gölet, 6 yeraltı depolama tesisi ve 12 hidroelektrik santral tesisi inşa ettiklerini aktaran Erdoğan, toplam 152 bin dekar arazinin sulanmasını sağlayacak 6 barajın inşaatının sürdüğünü bildirdi.

Erdoğan, yaptıkları sulama projeleriyle Bursa'da 561 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını, Bursalı çiftçilere toplam 2,3 milyar lira tutarında tarımsal destek verdiklerini belirtti.

Erdoğan ile beraberindeki bakan ve partililer toplu açılışların kurdelesini kesti

"Uludağ Alan Başkanlığını kurarak korunmasını sağladık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanayi ve teknolojide Türkiye'nin otomobili Togg'a ev sahipliği yapan Bursa'ya, 8 yeni organize sanayi bölgesi, 3 endüstri bölgesi, 2 Teknokent, 129 araştırma geliştirme merkezi ve 30 tasarım merkezi kurduklarına işaret ederek şöyle konuştu:

"Bursalı iş insanlarımıza, toplam 17,3 milyar lira tutarında prim desteği sağladık. Hayata geçirmekte olduğumuz Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi, şehrimizin bu alandaki marka değerini yükseltecek, istihdamı ve ihracatı arttıracaktır. Enerjide ilimizdeki doğal gaz abone sayısını 1 milyon 30 binin üzerine çıkardık. Şimdi size bir müjde vereyim. Uludağ Alan Başkanlığını kurarak ülkemizin bu önemli tabiat ve turizm merkezinin hak ettiği ihtimamla korunmasını değerlendirilmesini sağladık."

Geçen yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını başarıyla temsil eden Dünya Göçebe Oyunlarına ev sahipliği yapan Bursa'nın bu vesileyle ismini bir kez daha dünyaya duyurduğunu vurgulayan Erdoğan, "Tek tek saymaya kalksak saatlerin, günlerin yetmeyeceği eser ve hizmetlerimizi özetlemek bile epeyce vakit alıyor. İnşallah önümüzdeki dönem Bursa'mızı Türkiye Yüzyılı'nın parlayan yıldızı haline getirecek yeni yatırımlarla, yeni eserlerle, yeni hizmetlerle sizinle birlikte olmayı sürdüreceğiz." dedi.

"Ama burada beraberce çok çalışmamız lazım" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şimdi gelin öyle bir ses verin ki Marmara'nın ta karşı kıyılarından bile duyulsun. Hazır mıyız? Bursa Türkiye Yüzyılı'nı birlikte inşa etmeye hazır mıyız? Bursa güvenli, huzurlu, müreffeh Türkiye'nin yolunu sandıkta bir kez daha açmaya hazır mıyız? Bursa, dışarıda Türkiye düşmanlarının, içeride maşalarının heveslerini kursaklarında bırakmaya hazır mıyız? Bursa, Cumhuriyetimizin yeni asrını bir olarak, diri olarak, iri olarak, kardeş olarak, Türkiye olarak hep birlikte kucaklamaya hazır mıyız? Rabb'im sizlerden razı olsun."

Alandakileri büyük bir coşkuyla Bursa'dan Türkiye'ye seslenmeye davet eden Erdoğan, "Şöyle kaldırın bakalım elleri. Büyük bir coşkuyla, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Rabb'im yar ve yardımcımız olsun. Ana kademe durmak yok. Sandıklar patlayacak. Kadın kollarımız kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Gençler kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Durmuyoruz değil mi? Çok çalışacağız." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Bursa Gökdere Meydanı'nda binlerce kişinin katıldığı mitingde konuştu

Yapımı tamamlanan projelerin açılışları canlı bağlantıyla yapıldı

Gökdere Meydanı'nda düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Deya Yanık, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Genel başkan yardımcıları, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, milletvekilleri ve belediye başkanları katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gökdere Meydanı'ndan yapımı tamamlanan projelerin açılışlarının yapıldığı üç farklı noktaya canlı bağlantı gerçekleştirdi.

İlk önce Bursa Bölge İdare Mahkemesi Hizmet Binası önünde düzenlenen törene telekonferansla bağlanarak, eserin videosunu izleyen Erdoğan, "Bölge Adliye Mahkemesi nasıl olmuş, güzel mi? AK Parti'ye bu yakışır. Cumhur İttifakı'na bu yakışır. Bursa'mıza bu yakışır. Öyleyse şimdiden hazırlanın bakalım. Çok iyi çalışacağız. Sandıkları evelallah patlatacağız, değil mi? Merdiven altı mahkeme salonlarından işte buraya. Çünkü Türkiye'ye onlar yakışmıyordu. İşte yakışan buydu." diye konuştu.

Uludağ Üniversitesi-Görükle Metro Hattı ve Bursa Raylı Sistemleri Depo Sahası Temel Atma Töreni'ne canlı bağlantı gerçekleştiren Erdoğan, "Şimdi de Görükle metro hattının temelini atacağız. Temel atmaya hazır mıyız? Mikserler çalışsın, mikserleri görelim ve çalıştıralım. Ya Allah bismillah. Bay Kemal yanında birileriyle metroya binmiş. Ne diyor? 'Paris'te bile yok.' diyor. Biz bunları çoktan geçtik. Sen Marmaray'ı gördün mü? Avrasya'yı gördün mü? Öbür tarafta şu anda Pendik'teki yaptığımız metroları gördün mü? Ümraniye'yi gördün mü?" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Hattı'nın açılışını yapacaklarını bildirerek şunları söyledi:

"Uzunluğu ne kadar biliyor musun Bay Kemal? 34 kilometre ama bizimki öyle Paris maris falan dinlemez. Bizimki İstanbul metrosu ve bunlarla dünyaya örnek olduk, hala oluyoruz ama alışacaklar. Benim milletim takdir etsin yeter. Bunlar ne yapıyor? Bunlar gidiyorlar Sancaktepe'deki açtığımız metroyla ilgili ne yazık ki o tüpleri hafriyatla dolduruyorlar. Bunların yaptığı iş bu. Yarın izleyin bizi. Yarın Kağıthane-İstanbul Havalimanı, buranın inşallah metrosunun açılışını yapacağız."

Son olarak Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi'nde yapılan yatırımın açılış törenine bağlanan Erdoğan, "İnşallah bu tesisimiz de gerek sahiplerine gerek yöneticilerine, ülkemize hayırlı olsun. Ya Allah bismillah." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra protokolle birlikte yapımı tamamlanan tüm projelerin resmi açılışını kurdele kesmek suretiyle gerçekleştirdi. Erdoğan, kurdele kesimi sırasında "Bursa, bugün tarihinde olduğu gibi muhteşem. Rabb'im daha nice eserlerin açılışında bir arada olmayı bizlere nasip etsin. Bursa'ya yakışan neyse onu yaptık, bundan sonra da yapacağız. İnşallah seçimlerde de sandıkları gümbür gümbür patlatacağız." ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.