SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa'da seçim öncesi temeli atılan proje hayal çıktı

Aylık basın buluşmasını gerçekleştiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, temeli seçimden önce atılan Üniversite-Görükle Metro Hattı projesinin ihalesinin olmadığını açıkladı. Bozbey, "Projenin hayal olduğunu öğrendik" dedi. 

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2024 12:53
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2024 14:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bursa'da seçim öncesi temeli atılan proje hayal çıktı

PELİN AKDEMİR / BURSAPORT

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, basınla gerçekleştirdiği aylık buluşmasında kentin ulaşımına dair açıklamalarda bulundu. Bugün (10 Temmuz) saat 9.30'da Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşen basın buluşmasında Bozbey, seçim öncesi temeli atılan Üniversite-Görükle Metro Hattı projesinin aslında olmadığını söyledi. Bozbey, "Üniversiteden Görükle'ye giden hat projesinin hayal olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz" dedi. 

EMEK- ŞEHİR HASTANESİ HATTINDAN KALAN PARAYLA YAPILMASI PLANLANMIŞ

Üniversite- Görükle Metro Hattı'nın seçim öncesinde temeli atılmıştı. Bedeli yaklaşık 170 milyon dolar olan projenin ihalesi gerçekleştirilmemiş. Bozbey, projeyi "Bu projeyle ilgili bir yatırım finansmanı ayrılmadığını öğrenmek bizleri üzdü. Seçim öncesi temeli atılan Üniversite-Görükle Hattı. Aslında böyle bir proje yok. Proje sadece tasarımda var ama finansman ayrılmamış. Emek- Şehir Hastanesi Hattında yapılabilecek bir kazançla, yani yer üstünde yapılarak, 7 milyar lira ihale bedelinden bir miktar kalacağı için bununla Üniversite-Görükle Hattının yapımı planlanmış. Böyle bir gerçeğin olmadığı ortada. Üniversiteden Görükle'ye giden hat projesinin hayal olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz" sözleriyle anlattı.

Bozbey, ek finansman ve kredilerle bu hattın yapımı için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bozbey, "Ancak seçim öncesi temeli atılan bu hat için yapılanların bir hayal ürünü olduğu, bölge insanını kandırmacadan ibaret olduğunu söylemek istiyorum" dedi.

'BAKANLIK ÖNCE ALACAĞIZ DEDİ, SONRA TOPU BÜYÜKŞEHİR'E ATTI' 

Bozbey, Bakanlık tarafından 10 Aralık 2020'de projesine başlanılan Emek -Şehir Hastanesi Metro Hattının projede belirtilen tarihe göre 8 Aralık 2025'de bitirilmesi gerekirken sadece yüzde 50'sinin tamamlandığını söyledi. Projenin bedeli yaklaşık olarak 7 milyar lira. 

2025'de Emek-Şehir Hastanesi Hattının açılması nedeniyle ihtiyaç duyulacak 68 vagon için Bakanlık ile görüşme yapıldığını, fakat siparişin henüz verilmediğini söyledi. Bozbey, "Bakanlık vagonları 'biz alacağız' diyor. Daha sonra '44 tanesini biz alalım, gerisini Büyükşehir Belediyesi borçlansın' demişler. Fakat Bakanlık 'Biz bu araçları almayacağız' diye bildirdi. Araç başı 2.1 milyon Euro. 5,5 milyar lira civarında bir araç alımından bahsediyoruz. Hattı yapan Bakanlık araçları almayacağını söyleyerek Büyükşehir Belediyesi'ne topu atmış durumda" dedi. Bozbey, 68 vagon alımıyla ilgili ön görüşmeleri yapmaya başladıklarını ekledi. 

BURSA'DA İLK KEZ DENİZDEN ŞEHİR İÇİ ULAŞIM BAŞLIYOR 

Bozbey ayrıca Bursa'da ilk kez Mudanya, Gemlik ve Kumla arasında denizden şehir içi ulaşımın başlayacağını duyurdu. 'Körfez Ulaşım Projesi' olarak adlandırdıkları denizden şehir içi ulaşım sisteminin 13 Temmuz Cumartesi günü başlayacağını belirten Bozbey, Mudanya'dan Gemlik-Kumla ve Mudanya’dan Tirilye hattının belli saatlerle faaliyete geçeceğini söyledi. 

SADECE ÖĞRENCİLER İÇİN LOKANTALAR AÇILACAK

BESAŞ ekmeğine gelen zam ile ilgili açıklama yapan Bozbey, maliyetin yüzde 100'ü aşmasına rağmen kendilerinin yüzde 66 artış yaptığını, böylelikle ekmeğin yüzde 33 daha ucuza satıldığını savundu. 

Öğrencilerin bulunduğu alanlarda da Kent Lokantaları'nın açılacağını, ayrıca sadece öğrencilerin faydalanabilecegi öğrenci lokantalarının da açılacağını sözlerine  ekledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.