SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa'da savaşa karşı yürüyüş

AKP iktidarının Suriye'ye yönelik savaş çağrılarına karşı Bursa'da meydanlara inen barış yanlıları, emperyalist devletlerin kimyasal silah gerekçesiyle Suriye ve bölgeyi dizayn etmeye çalıştığını AKP'nin de mezhepçi politikalarla buna destek verdiğini dile getirdiler.

Haber Giriş Tarihi: 10.09.2013 08:36
Haber Güncellenme Tarihi: 10.09.2013 08:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bursa'da savaşa karşı yürüyüş

Bursa Savaş Karşıtı Platform tarafından düzenlenen savaş karşıtı yürüyüşe katılan yüzlerce kişi ABD öncülüğünde Suriye'ye yönelik müdahale girişimi ve buna destek veren AKP iktidarını protesto etti.

Aralarında Bursa Barosu, Bursa Tabip Odası, DİSK Bölge Temsilciliği, KESK Bursa Şubeler Platformu, TMMOB Bursa İl Kordinasyon Kurulu, Çağdaş Hukukçular Derneği gibi birçok meslek odası, sendika, sivil toplum örgütü ve siyasi partilerin de yer aldığı Bursa Savaş Karşıtı Platform üyeleri Kent Meydanı'nda toplanarak Fomara Meydanı'na yürüdü.

Taşıdıkları savaş karşıtı pankart ve dövizlerle Kent Meydanı'ndan yürüyüşe geçen kalabalık grup AKP iktidarı ve ABD aleyhine sloganlar attı. Fomara Meydanı'nda toplanan kalabalığa seslenen TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı İbrahim Mart, platform adına ortak hazırlanan açıklamayı okudu.

'AYNI OYUN IRAK'TA OYNANDI'

Suriye'yi yeniden dizayn etmek adına iki yıldır kanlı bir iç savaşı körükleyen ABD emperyalizminin şimdi de kimyasal silahı gerekçe göstererek bu ülkeye askeri müdahalenin planları yaptığını belirten İbrahim Mart, "Kim tarafından ve ne amaçla olursa olsun bir insanlık suçu olan kimyasal silahlar, emperyalist güçler tarafından yine kanlı bir savaşın gerekçesi olarak kullanılmaya çalışılıyor. Kimyasal silahların kim tarafından kullanıldığının objektif bir araştırmayla kamuoyunun bilgisine sunulması ve sorumlularının bir an önce yargılanması gerekirken bu silahlar, daha önce Irak ve Libya'da olduğu gibi yine daha fazla kan dökmenin, daha fazla vahşetin gerekçesi haline getirilmeye çalışıyor" dedi.

Daha önce Irak, Afganistan ve Libya'da yine "özgürlük ve demokrasi" sözcüklerinin ardına gizlenerek benzer bir vahşetin altına imza atanların, geride milyonlarca ölüm bıraktıklarını dile getiren Mart, Suriye'de 2 yıldır sürdürülen iç savaş nedeniyle onbinlerce insanın hayatını kaybettiğini anımsattı.

Sadece mülteci olarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'in sayısının yüzbinlerce olduğunu kaydeden İbrahim Mart, emperyalist ülkeler ve işbirlikçilerince desteklenen silahlı çetelerin Suriye'yi kan deryasına çevirdiklerini, insanların hastalık ve açlıkla yüzyüze bırakıldığını dile getirdi.

'AKP İKTİDARI İÇ SAVAŞI KIŞKIRTIYOR'

AKP iktidarının başından beri Suriye'de sürdürülen iç savaşın destekleyicisi ve tarafı olduğunu ifade eden Mart, "AKP iktidarı Suriye'nin kaderinin Suriye halklarının elinden alınmaya çalışıldığı bu iki yıl içinde Suriye'de etnik ve mezhepsel çatışmaları sürdüren silahlı çeteleri desteklemekten, kardeş halklarla savaşı ve düşmanlığı körüklemekten geri durmamıştır. İnsani ve tıbbi yardımlara dahi sınırları kapatarak katliamları destekleyen AKP iktidarı, bugüne dek ülkemizi, NATO askerleriyle, üsleriyle, füzelerle doldurarak NATO'nun askeri yığınağına çevirmiş, ülkemiz savaşın parçası haline gelmiştir" dedi.

Suriye'de süren iç savaşın en başta Türkiye'yi etkilediği ifade edilen Savaş Karşıtı Platform'un açıklamasında şöyle denildi:

"Suriye'de mezhepsel, ırkçı, şoven politikalarla halklar arasındaki mesafe açılmakta, Suriye'deki çetelere para ve silah yardımında bulunarak savaşı kışkırtan AKP iktidarı, bu çetelerin Hatay ve Urfa gibi birçok sınır ilinde ellerini kollarını sallayarak çevreye terör saçmasına izin vermektedir.

İktidarın mültecilere bakışında da değişmeyen mezhepçi politikaları nedeniyle ülkemize sığınan Suriye vatandaşı Alevi Türkmenlerin insani yardımdan yararlandırılmamasına, parklarda konaklamak zorunda kalmalarına neden olmuştur

Hollywood yıldızına açılan kamplar ülke milletvekillerine bile kapatılmış durumda. Bu topraklarda yüzyıllardır ilk kez bir devlet başkanı yabancı orduları komşu ülkenin işgaline davet etmekte ve hatta bunla yetinmeyerek işbirliği önermektedir. 'Bölgesel güç olma hayallerinin' çöküşünü, çığırtanlığını yaptığı savaşla durdurmaya çalışan AKP iktidarınca ülkemizin günden güne biraz daha savaş batağına çekildiği bu sürecin en büyük bedelini ise hiç kuşku yok ki bu ülkenin emekçileri, ezilenleri ödeyecektir.

Irak'ta iki milyona yakın insanın katledilmesine sesini çıkartmayan; ülkesindeki katliamların sorumlusu olarak Uluslararası Ceza Mahkemesi'nce hakkında yakalama kararı çıkarılan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'i Türkiye'de ağırlayan; destekledikleri çetelerin başta Lazkiye, Şam, Halep, Rojava ve diğer bölgelerdeki insanlık dışı katliamlarını, Roboski'de ve son olarak Gezi direnişinde katledilenleri görmezden gelen iktidarın insanlık suçundan bahsetmeye hakkı yoktur.

Bizler bugüne kadar emperyalist savaşlara karşı barışı haykıran savaş karşıtları olarak 'barış' talebini seslendirmeye devam edeceğiz."

'KARDEŞ SURİYE HALKIYLA SAVAŞ İSTEMİYORUZ'

Hiçbir ülkenin veya ülkeler koalisyonunun müdahale kararının meşru olmadığı kaydedilen açıklamada, "Birleşmiş Milletler dahil, hiçbir örgütün işaret ettiği gerekçe emperyalist savaşları meşru kılamaz! Emperyalizmin taşeronlarına, işbirlikçilere, bu ülke topraklarını NATO toprakları sananlara; emperyalizmin kalkanı olmaya ant içmişlere karşı mücadeleyi hep birlikte yükseltelim. Suriye halklarının geleceğini ellerinden alan ve yaşadığımız toprakları ABD emperyalizminin kirli üssü haline getirenlere yanıtımız her zaman eşit, özgür, demokratik ve bağımsız bir ülke mücadelemizi yükseltmek olacaktır" denildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.