SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa'da sağlık çalışanları iki gün iş bıraktı

Bursa'da sağlık emekçileri iki gün iş bıraktı. Açıklamada, "Hakkımız, halkımız ve hastalarımız için, ideal sağlık sistemi için acil işlemler dışında sağlık hizmetini durduruyoruz" denildi.

Haber Giriş Tarihi: 01.08.2023 17:52
Haber Güncellenme Tarihi: 01.08.2023 17:55
https://www.bursaport.com
Bursa'da sağlık çalışanları iki gün iş bıraktı

Bursa'da sağlık emekçileri iki gün iş bıraktı. Sağlık emekçileri, Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde iş bırakma eylemine ilişkin basın açıklamasında bulundu. Açıklamayı Dr. Sibel Arıkan okudu. 

Sağlık ve sosyal hizmet kolunda görev yapan kamu çalışanlarının ortak taleplerini duyurabilmek için Sağlık ve Sosyal Hizmet Birlik ve Mücadele platformu (SABİM) adı altında biraraya geldiklerini belirten Arıkan, "Toplu sözleşme taleplerimizi belirleyerek, 1-2 Ağustos'ta iş bırakma kararı aldık" dedi.

'ŞİDDETİ ÜRETEN SİSTEMİN KENDİSİ'

Sağlık emekçilerine uygulanan şiddete değinen Arıkan, "Şiddetin gölgesinde hizmet üretmeye çalışırken, her an silahtan çıkan bir kurşunla, başımıza indirilen bir oksijen tüpüyle,  gelecek bir bıçak darbesiyle öldürülebiliriz. Rant alanına dönüştürülen ve kışkırtılan sağlık talebi, saygının yok edilmesi, eksik istihdamla verilmeye çalışılan hizmet, sanal kuyruklar, 5-10 dakika muayene süreleri... Şiddeti üreten bu sistemin kendisi olduğunu biliyoruz" diye konuştu.

İş hukukuna göre fazla çalışma ücretinin normal mesainin 2 katı olması gerekirken yarısından az aldıklarını belirten Arıkan, kiralarını bile ödemekte zorlandıklarını söyledi. 2010 yılından bu yana süren Aile Hekimliği uygulamasının liyakatsizlik sebebiyle geriye gittiğini söyleyen Arıkan, " Sağlık sistemindeki kargaşa ve huzursuzluk nedeniyle hekimlerimiz, hemşirelerimiz, ebelerimiz, genel idari, teknik ve yardımcı hizmetler sınıflarındaki çalışanlarımız, ya i sağlık ekibinin hiçbir üyesi artık nefes alamıyor" dedi.

Halka destek çağrısında bulunan Arıkan, "Hakkımız, halkımız ve hastalarımız için, ideal sağlık sistemi için acil işlemler dışında sağlık hizmetini durduruyoruz" şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.