SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa’da Contitech işçilerinden ‘keyfi işten çıkarma’ eylemi

Bursa’da faaliyet gösteren Alman şirket -i Contitech Lastik A.Ş.’de bir işçinin ‘keyfi’ uygulamalarla işten çıkarılması nedeniyle işçiler, fabrika önünde eylem başlattı. Petrol-İş Bursa Şube Başkanı Ersin Birgül, “Bir kişiye yapılmış haksızlık, herkese yapılmış tehdittir” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2024 13:53
Haber Güncellenme Tarihi: 19.04.2024 13:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bursa’da Contitech işçilerinden ‘keyfi işten çıkarma’ eylemi

Bursa Nilüfer Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Alman Continental Grup bünyesindeki Contitech Lastik A.Ş. işçileri bir arkadaşlarının keyfi uygulama sonucu işten çıkarılması üzerine fabrika önünde eylem başlattı.

Süspansiyon sistemleri üretimi yapılan fabrikada işveren temsilcisi ile yaşadığı tartışma sırasında sesini işveren temsilcisinden daha fazla yükselttiği gerekçesiyle 17 yıllık bir çalışanın iş sözleşmesi fesih edildi. İşçi ve işveren temsilcisindeki arasında çıkan anlaşmazlık Petrol-İş sendikasının işyeri ile ilgili yaptığı görüşmelerden sonuç alınamadı. Bunun üzerine işçiler, fabrika önünde eylem başlattı.Fabrikada 10 yıldır örgütlü olan Petrol-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Ersin Birgül, yaşananlar karşısında atılması gereken adımların iş sözleşmesinde net ifadelerle yer aldığını belirterek, işyeri ile çözüm bulmak için görüşmeler yaptıklarını söyledi. Birgül, yaşanan tartışmada yaptırımın işten çıkarma değil uygun cezalardan biri olması gerektiğini ifade etti. Görüşmelerin karşılıksız kaldığını belirten Birgül, “2 günlük süreçte diyaloglarımız karşılıksız kalınca mücadele kararı aldık. Arkadaşımız 17 yıldır burada çalışıyor, alın teri döküyor. Buraya girdiğinde gencecik, sapasağlam bir arkadaşımızken şu anda belinde 2, boynunda 3 fıtık var. Kolu yarıdan yukarıya kaldıramıyor” dedi.

Birgül, toplu sözleşmede uyarı, yazılı uyarı, yevmiye cezası verilmesinin yer aldığını söyleyerek, işten çıkartmanın hukuka uygun olmadığını belirtti. Birgül, sorun giderilene kadar eyleme devam edeceklerini ifade etti.

Çalışanlar iş bırakarak fabrikadaki üretimi durdururken işten çıkarılan arkadaşlarına destek vermek amacıyla sendika öncülüğünde protesto eylemlerine katılıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.