SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa ÇEKAG: Amacımız ÇEDES'in önüne geçmek

Bursa'da ÇEDES'e karşı kurulan oluşum 'ÇEDES'E KARŞI GÜÇBİRLİĞİ', ilk basın açıklamasını Gürsu ilçesinde gerçekleştirerek, çalışmalarına başladı. Açıklamada, "Amacımız gerici bir kuşatma yaratarak, okullarımızı medreseye çevirecek olan ÇEDES’in uygulanmasının önüne geçmek" denildi.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2024 17:45
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2024 17:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bursa ÇEKAG: Amacımız ÇEDES'in önüne geçmek

Bursa'da 31 sivil toplum örgütünün ve sendikanın Milli Eğitim Bakanlığı'nın "Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum" (ÇEDES) projesine karşı bir araya geldiği ÇEDES’E KARŞI GÜÇBİRLİĞİ (ÇEKAG), kentteki ilk basın açıklamasını Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde gerçekleştirdi. Açıklamada, "Amacımız gerici bir kuşatma yaratarak, okullarımızı medreseye çevirecek olan ÇEDES’in uygulanmasının önüne geçmek" denildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Diyanet ile "Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum" (ÇEDES) isimli projesiyle diyanet görevlilerinin okullarda ders anlatmasına karşı kentteki 31 kurum, “ÇEDES’e Karşı Güç Birliği” (ÇEKAG) adında bir oluşum kurmuştu. Bursa ÇEKAG, bugün Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde saat 16.30'da ilk basın açıklamasını gerçekleştirip, halka bildiri dağıttı. Basın açıklamasını grup adına Veli-Der Bursa Şube Başkanı Barış Dinga okudu. 

İzmir ve Eskişehir’in proje kapsamında pilot il seçildiği, Bursa'da da proje kapsamında çalışmaların başladığını söyleyen Dinga, "Milli Eğitim Bakanlığı Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Diyanet arasında yapılan bu işbirliği protokolünün çalışma esaslarına göre, iktidar daha önceden gerici tarikat-cemaatlere bırakıp yaptırdığı işleri, artık tüm ülke çapındaki bir devlet organizasyonuyla doğrudan kendisi yapacak, milyonlarca insandan oluşan, kendine biat etmiş devasa tarikatını yaratmaya çalışacak. Ayrıca öğretmenlerimizin yerini, o nitelikleri bile tartışmalı, imam, vaiz, müezzin gibi din adamları alacak, okullarımız da birer medreseye dönüştürülecek" dedi. 

'İLÇE PROJENİN BAŞLANGIÇ NOKTASI SEÇİLMİŞ'

ÇEDES projesinin kentte Gürsu ilçesinden başlatılması nedeniyle ilk basın açıklamasının ilçede yapıldığını söyleyen Dinga, "Emekçi sınıfların yoğun olarak yaşadığı bu kadim ilçemizi karanlık projenizin başlangıç noktası olarak seçtiğiniz anlaşılıyor. Gürsu’da pek çok okuldan seçtiğiniz öğrencileri aldırarak, 'manevi danışman’ dediğiniz eğitimci niteliği taşımayan bir takım insanları da yanlarına vererek, cami gezisi kisvesi altında, çocuklarımızın pırıl pırıl, saf ve tertemiz zihinlerine kendi amaçlarına hizmet etmelerini sağlayacak o karanlık düşünceleri boca etmeye başlamışlar. Amacımız gerici bir kuşatma yaratarak, okullarımızı medreseye çevirecek olan ÇEDES’in uygulanmasının önüne geçmek, halkımızı bu sinsi proje hakkında bilinçlendirmek, toplumsal muhalefetin en geniş kesimlerini harekete geçirerek ona karşı olan itirazı örgütlemek ve çocuklarımızın özgür yarınlarını, aydınlık geleceklerini kazanmaktır" diye konuştu. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.