SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde toplu sözleşme

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve bağlı iştiraklerde çalışan toplam 10 bin 357 personelin maaş ve sosyal haklarında iyileştirme yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 22.01.2024 18:25
Haber Güncellenme Tarihi: 22.01.2024 19:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde toplu sözleşme

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve bağlı iştiraklerde çalışan toplam 10 bin 357 personelin maaş ve sosyal haklarında iyileştirme yapıldı. İmzalanan sözleşme ile 45 saat çalışma sistemindeki 3 yıl kıdemli evli ve 2 çocuk sahibi çalışanın en düşük ücreti 33.700 TL’ye, 42,5 saat çalışma sistemi için ise 32.250 TL’ye yükselmiş oldu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ Genel Müdürlüğü, BİNTED Genel Müdürlüğü, BURULAŞ Genel Müdürlüğü, Kültür AŞ şirketi ile HAK-İŞ Sendikasına bağlı Hizmet-İş ve Özgüven-Sen Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi, Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi Fuaye Alanı’ndaki törenle imzalandı. Törene, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Hak İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Bursa Milletvekilleri Mustafa Yavuz ve Refik Özen, Özgüven-Sen Sendikası Genel Başkanı Ömer Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, MHP İl Başkanı Muhammet Tekin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan, BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç, Binted Genel Müdürü Nurcan Kırçova, Demiryol-İş Sendikası Sakarya Şubesi Başkanı Cemal Yaman, Hizmet İş Sendikası Bursa 2 Nolu Şubesi Başkanı Enes Şeker, Hak-İş ve Türk-İş Konfederasyonu’na bağlı sendikaların başkanları, yönetim kurulu üyeleri, şube başkanları, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, çok sayıda belediye yöneticisi ve personel katıldı. 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, belediye personelinin merakla beklediği maaşlardaki iyileştirme oranlarını, personelin yoğun katılım gösterdiği toplantıda kamuoyu ile paylaştı. Personele seslenen Aktaş, zor zamanlardan ve sıkıntılı günlerden geçtiklerini ancak çok güçlü bir aile ve kurum olduklarını söyledi. 

“Ocak 2024 itibariyle yürürlüğe girecek”

Hem iştiraklerde hem de diğer Büyükşehir Belediyesi ve Buski bünyesinde çalışanların ücretlerini üst seviyeye çıkartmakla alakalı bir çalışma yaptıklarını anlatan Aktaş, “Yemek yardımını yüzde 50 oranında arttırarak 157 TL’ye çıkardık, bu da aylık net 3 bin 450 TL yemek yardımı anlamına geliyor. Aile ve çocuk yardımını bugün itibariyle devlet memurlarına ödenen tutarlara çıkararak ve yüzde 312 oranında artırıldı. Bu ödenekler bütün iştiraklerimiz bünyesinde eşitlenerek çalışanlarımıza 2 bin 100 TL tutarında yansıtılacak. İş riski ve ek sorumluluk primlerinde yüzde 40 ilâ yüzde 184 oranında bir artış sağladık. Bugün yaptığımız ek protokoller ve sözleşmeler Ocak 2024 itibariyle yürürlüğe girecek. Şubat’ta aldığınız maaşlarınızı zamlı alacaksınız. Toplu iş sözleşmeleri ve ek protokoller ile yüzde 70 ilâ yüzde 88 arasında değişen oranlarda ücret artışı yapacağız. Bu aydan itibaren toplu iş sözleşmesine ve ek protokollere göre asgari ücret artışları ve benzeri enflasyon artışlarıyla alakalı sözleşmeler zaten var. 45 saat çalışma sisteminde çalışan arkadaşlarımız için en düşük ücretli kadrolarında görev yapan 3 yıl kıdemli evli ve 2 çocuk sahibi olanlar için en az ücret 33 bin 700 TL’ye yükseldi. 42,5 saat esasıyla çalışan arkadaşlarımızın alacağı en düşük maaş ise 32 bin 250 TL olarak belirlendi” dedi.

Yapılan iyileştirme ile şirketlerin 45 saat çalışma sistemindeki en düşük ücretli kadrolarında görev yapan 3 yıl kıdemli evli ve iki çocuklu çalışanın kadro net ücreti en az 33 bin 700 TL’ye çıkarılmış oldu. Bu rakam 42,5 saat çalışma sistemi için 32 bin 250 TL olarak belirlendi. Yapılan düzenleme ile yemek yardımı yüzde 50 oranında arttırılarak 157 TL’ye çıkarılırken, bu da aylık net 3 bin 450 TL yemek yardımı anlamına geliyor. Aile ve çocuk yardımını ise devlet memurlarına ödenen tutarlara çıkarılarak ve yüzde 312 oranında arttırılarak evli ve çocuklu çalışanlara destek olundu. Bu ödenekler bütün iştiraklerin bünyesinde eşitlenerek çalışanların ilave net 2 bin 100 TL tutarında katkı sağlayacak. İşin yapılış şekli açısından zorluk teşkil eden meslek gruplarında görevli çalışanların iş riski ve ek sorumluluk primlerinde yüzde 40 ilâ yüzde 184 oran aralığında artış sağlandı. Ocak 2024 itibariyle yürürlüğe girecek olan toplu iş sözleşmeleri ve ek protokoller ile yüzde 70 ilâ yüzde 88 arasında değişen oranlarda ücret artışı sağlamış oldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.