SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Barosu: Öğretmenin nefret söylemi cezasız kalmadı

Bursa'da bir lisede öğrencilere yönelik olarak Aleviler hakkında nefret söylemlerinde bulunduğu iddia edilen öğretmenin yargılandığı davada, sanığa 6 ay 20 gün hapis cezası verildi ve hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Haber Giriş Tarihi: 29.11.2023 18:54
Haber Güncellenme Tarihi: 29.11.2023 18:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bursa Barosu: Öğretmenin nefret söylemi cezasız kalmadı

Bursa Osmangazi’deki Hürriyet Anadolu Lisesi’nde öğrencilere yönelik olarak Aleviler hakkında nefret söylemlerinde bulunduğu iddia edilen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni M.C.’nin “halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçlamasıyla yargılandığı davada karar çıktı. Bursa 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan karar duruşmasında sanığa 6 ay 20 gün hapis cezası verildi ve hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Kemal Özgür Yetkin, Bursa Barosu Başkan Yardımcısı Av. Aslı Evke Yetkin, İnsan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Av. Eser Cem Kara’nın takip ettiği davanın duruşmasını Pir Sultan Abdal Esenevler Cemevi Dernek Başkanı Murat Çalışkan, Mudanya Cemevi Dernek Başkanı Saniye Akaltun, Ataevler Cemevi Eski Başkanı Nesimi Üçlertoprağı, Ataevler Cemevi Başkanı İsmail Kılıç, Teleferik Cemevi Dernek Başkanı Daimi Arı, Evrensel Sevgi Derneği Başkanı Seyfi Çakmaklı ve siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinden çok sayıda temsilci izledi.

Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Kemal Özgür Yetkin’in takip ettiği dava mahkeme, suçu sabit görülen ve kastının yoğunluğu dikkate alınarak sanığa önce alt sınırdan uzaklaşarak 8 ay hapis cezası verdi. Sonra 1/6 oranında indirim yapıldı ve 6 ay 20 gün hapis cezasına hükmedildi. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararıyla duruşmayı bitirdi.

Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Kemal Özgür Yetkin, “Aleviler hakkındaki zehirli düşüncelerini, laiklik karşıtı söylemlerini sınıfta dillendiren böyle bir zihniyete sahip kişinin öğretmenlik yapması kabul edilemez. Sanığın sözleri, birlikte yaşam kültürüne ve toplumsal birliğe zarar veren niteliktedir. Disiplin soruşturmasında sadece bir yıl kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilen ve başka bir okula atanarak görevden el çektirilmeyip, halen öğretmenlik yapmasına izin verilen sanıkla ilgili gerekeni yapmayan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri hakkında da ayrıca yasal girişimde bulunacağız. Bursa Barosu olarak nefret suçlarının cezasız kalmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.