SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Barosu'ndan ÖTV zammına tepki: Yaşam tarzına müdahale

Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından alkolü içki ve sigaraya getirilen ÖTV zammına tepki gösteren Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu, "Sürekli olarak yapılan zamlar ile bir yaşam şekli hedef alınmakta, toplumun belirli bir kesiminin özgürlük alanlarına ve yaşam tarzına müdahale edilmektedir" açıklamasında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2023 15:50
Haber Güncellenme Tarihi: 06.07.2023 15:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bursa Barosu'ndan ÖTV zammına tepki: Yaşam tarzına müdahale

Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Kemal Özgür Yetkin, alkollü içki ve sigaraya getirilen ÖTV zam oranlarına tepki gösterdi. Yetkin, yaptığı basın açıklamasında, "Siyasal iktidar tarafından haksız bir vergi düzenlemesi olarak gördüğümüz ÖTV  kapsamında özellikle alkollü içki ve tütün mamüllerine sürekli olarak yapılan zamlar ile adeta bir yaşam şekli hedef alınmakta, toplumun belirli bir kesiminin özgürlük alanlarına ve yaşam tarzına müdahale edilmektedir" dedi.

TÜİK tarafından enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından alkollü içki ve sigaraya gelecek ÖTV zam oranları da belirlendi. Yurtiçi ÜFE'ye göre belirlenen alkollu içki ve sigaradaki ÖTV zam oranı, buna göre yüzde 14,81 olarak belirlendi. Yine 2023 yılı için tüm araçlara ek Motorlu Taşıtlar Vergisi getirildi. Motorlu Taşıtlar Vergisi 2 katına çıkarıldı.

Alkollü içki ve tütün mamlüllerine yapılan zam ve ÖTV düzenlemesi nedeniyle ürünlerin fiyatları tüketicilerin karşılayamayacağı düzeye getirildiğini belirten Avukat Yetkin, şu açıklamada bulundu:

"Artan fiyatlar nedeniyle yurttaşlar daha uygun fiyatlı kaçak/sahte alkol tüketimini tercih etmekte, bu da, kamuoyuna yansıdığı üzere çok sayıda zehirlenme ve ölümlere neden olmaktadır. Alkollü içki ve tütün mamlüllerinin sağlığa zararlı olduğu izahten varestedir. Bununla birlikte yetişkin yurttaşların zararlı da olsa satışı yasak olmayan bu ürünleri kullanıp kullanmamalarının kendi tercihlerine bağlı olduğu ve demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti‘nde temel hak ve özgürlükler kapsamında olduğu açıktır. Ancak yapılan bu fahiş zamlar ve siyasilerin 'zam yapıyoruz yine içiyolar, onlar içtikçe biz de zam yapmaya devam edeceğiz‘ benzeri açıklamaları da alkol ve tütün mamüllerinin tüketiminin adeta filli olarak yasaklanmaya çalışıldığını ortaya koymaktadır." 

"TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERLE BAĞDAŞMAYAN DÜZENLEMELER İPTAL EDİLMELİ"
 
MTV düzenlemesi adı altında 2023 yılında ek vergi alınması, benzin ve motorine getirilen vergi ve zamlar ile Anayasal bir hak olan seyahat özgürlüğünün de sınırlandırıldığını savunan Yetkin, "Bugün ülkemizde seyahat etmek bile ciddi mali külfete yol açmaktadır. İktidarın 5‘li müteahhitlerine aktarılacak payın, zararına faaliyetine devam eden köprü otoyol, havalimanıları giderlerinin, yandaş kesimlere aktarılacak para kaynağının yükümlüsü vatandaşlarımız değildir. Haksız, yersiz, adaletsiz, belli bir yaşam şeklini hadef alan her tür vergi düzenlemesi derhal kaldırılmalıdır. Temal hak ve özgürlüklerle bağdaşmayan her tür hukuki düzenleme iptal edilmedir." diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.