SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Barosu'ndan Karaağız Köyü'ndeki "kadın-erkek" ayrımı kararına tepki

Bursa Barosu, Büyükorhan ilçesine bağlı Karaağız Köyü'nde cemiyetlerde kadın ve erkeklerin bir arada oynamamasına ilişkin alınan karara ilişkin muhtar ve dernek başkanı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2023 17:52
Haber Güncellenme Tarihi: 06.07.2023 11:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bursa Barosu'ndan Karaağız Köyü'ndeki "kadın-erkek" ayrımı kararına tepki

Bursa'nın Büyükorhan ilçesine bağlı Karaağız Köyü'nde düğün cemiyetlerinde kadın-erkeklerin bir arada oynamasının uygun olmadığına ilişkin alınan karar hakkında Bursa Barosu suç duyurusunda bulundu. İnsan Hakları Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, kararda imzası bulunan muhtar Arif Yılmaz ve Karaağız Köyü Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hayri Sönmez hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi. 

Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Kemal Özgür Yetkin tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Karar hukuken yok hükmündedir. Hukuk devletinde beklenen böylesi bir olayda ilgililer hakkında muhtar açısından İç İşleri Bakanlığı tarafından derhal soruşturma açılarak, görevden alınması, yine cumhuriyet savcıları tarafından re’sen soruşturma açılmasıdır. Ancak hukuk devleti tüm kurum ve kurulları ile tam olarak işletilemez hale getirildiği için bu iş yine barolara, cumhuriyet kazanımlarını korumayı görev addeden sivil toplum örgütlerine kalmıştır. Muhtar ve dernek başkanı hakkında görevi kötüye kullanma, kamu görevinin usulsüz olarak üstlenilmesi, Anayasayı ihlal, dernekler kanununa muhalefet suçları ile halkı kin ve düşmanlığa tahrik, nefret ve ayrımcılık suçlarından suç duyurusunda bulunuldu. Yine muhtarın görevden alınması ve dernek ve dernek başkanı hakkında da dernekler Kanununa Muhalefet suçları nedeniyle işlem yapılması talep edildi."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.