SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Barosu: Filistin Halkı ile dayanışma içerisindeyiz

Bursa Barosu, Gazze'de sivillere yönelik yapılan saldırıyı kınamak için basın açıklamasında bulundu. Açıklamada, "Filistin Halkı ile dayanışma içerisindeyiz. Savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı savunuyoruz" denildi.

Haber Giriş Tarihi: 19.10.2023 17:51
Haber Güncellenme Tarihi: 19.10.2023 17:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bursa Barosu: Filistin Halkı ile dayanışma içerisindeyiz

Bursa Barosu, Gazze'de sivillere yönelik yapılan saldırıyı kınamak için Uluyol Adliyesi önünde basın açıklamasında bulundu. Açıklamayı okuyan Av. Aslı Evke Yetkin, "Filistin Halkı ile dayanışma içerisindeyiz. Savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı savunuyoruz." dedi. 

Bursa Barosu'ndan yapılan açıklama şöyle: 

"7 Ekim 2023 sabahı Hamas’ın sivilleri hedef alarak ve yaşam haklarını ihlal ederek başlattığı saldırılar sonrasında İsrail, Hamas’ın saldırılarını bahane ederek Gazze’de tüm halkı hedef alan büyük bir bombalama ve imha eylemine girişmiştir.

Başta ABD olmak üzere emperyalist güçlerin desteğiyle 1948 yılından bu yana uyguladığı işgal politikasını başka bir boyuta taşıyan İsrail, Gazze’ye yönelik son saldırıları ile “kendini savunma hakkı sınırı”nı aşarak doğrudan doğruya sivil halkı, kadın ve çocukları hedef alan bir katliam gerçekleştirmiş, saldırılar neticesinde binlerce sivilin hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

İsrail Hükümetinin, Gazze’ye yönelik gerçekleştirdiği bombalı saldırıların yanı sıra halkın elektrik, su, gıda gibi temel ihtiyaçlara erişimini engellemesi, yine kentin abluka altına alınması nedeniyle uluslararası yardım kuruluşları tarafından gönderilen insani yardımların da Filistinlilere ulaşmaması yaşanan insani dramın daha da artmasına neden olmuştur.

Son olarak 17 Ekim günü Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesi’ne yönelik gerçekleşen saldırı ile İsrail, çok açık bir şekilde savaş ve insanlık suçu işlemiştir. Aralarında kadın ve çocukların bulunduğu yüzlerce masum insanın hayatını kaybetmesine neden olan ve bütün dünyanın gözleri önünde işlenen bu insanlık suçunu şiddetle kınıyoruz.

İsrail’in Filistin’e yönelik olarak on yıllardır sürdürdüğü sistematik baskı, işgal ve imha politikaları ile gerçekleştirdiği son katliam emperyalizmin bölgemizdeki savaş politikalarının sonucudur.

İnsan hakları ve özellikle yaşam hakkı, çifte standardı kabul etmeyen mutlak ve korunması gereken bir haktır. Daha önce kamuoyuyla paylaştığımız üzere gerek Gazze’de gerekse de Aşkelon’da başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere sivil halka yönelen tüm saldırıları kabul edilmez buluyor ve kınıyoruz. 

Bursa Barosu olarak Filistin Halkı ile dayanışma içerisindeyiz. Savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı savunuyoruz.

Uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayan, hastane, okul ve sivil yerleşimlere yönelik saldırıları ile daha önce benzeri görülmemiş bir katliam gerçekleştirerek savaş ve insanlık suçu işleyen İsrail’in, Gazze’ye yönelik işgal, saldırı ve imha politikalarını sonlandırması için uluslararası kurum ve kuruluşları acilen inisiyatif almaya davet ediyor, uluslararası toplumu ve tüm kamuo-yunu bu vahşete karşı durmaya ve ortak mücadeleye davet ediyoruz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.