SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Barosu: Daha ne kadar öldürüleceğiz?

Bursa Barosu, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde avukat Ersin Arslan'a yönelik haciz işlemi için gittiği evde silahlı saldırıda yaşamını yitirmesini protesto etti. Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, "Hakarete uğradık, dövüldük, bıçaklandık, öldürüldük. Daha ne kadar öldürüleceğiz?" diye sordu.

Haber Giriş Tarihi: 17.03.2021 13:46
Haber Güncellenme Tarihi: 17.03.2021 13:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bursa Barosu: Daha ne kadar öldürüleceğiz?

Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde görevi sırasında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden İstanbul Barosu üyesi Av. Ersin Arslan'ın ölümüne tüm barolar ortak tepki gösterdi. Eşzamanlı olarak tüm barolar basın açıklaması yaptı. Bursa Adalet Sarayı önündeki basın açıklamasını Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun okudu ve "Daha ne kadar öleceğiz" diye dordu.

Basın açıklamasına, Bursa Barosu yönetim kurulu üyeleri ve avukatlar, yakalarına siyah kurdele takarak katıldı.

Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, İstanbul Barosu üyesi meslektaşları avukat Ersin Arslan'ın Kocaeli'nin Gebze ilçesinde haciz işlemi gittiği evde ev sahibinin silahlı saldırısına maruz kaldığını anımsatarak, "Meslektaşımız henüz 27 yaşında gencecik bir insandı. Görevi gereği gittiği haciz mahallinde katledildi." dedi.

Acı ve isyanlarının tarifsiz büyüklükte olduğunu dile getiren Altun, "Avukatlara yönelik her saldırıdan sonra yılmadan söyledik; 'Avukat, yargı mekanizmasının sacayağıdır, hakim ve savcı nasıl korunuyorsa, avukat da öyle korunmalıdır' dedik. 'Savunmanın kutsallığından bahisle, uygulama ve söylemlerle meslek mensuplarımızı hedef göstermeyin' dedik. 'Gün gelecek sizin de avukata ihtiyacınız olacak' dedik. Dinletemedik. Hakarete uğradık, dövüldük, bıçaklandık, öldürüldük. Daha ne kadar öldürüleceğiz?" ifadelerini kullandı.

Altun, gözaltına alınan saldırganın en ağır cezaya çarptırılması için yargılama aşamasında davaya müdahale talebinde bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Avukatlardan iş bırakma eylemi

Altun, bu açıklamaya 80 gerçek il barosunun imza attığını ifade ederek, baroların eylem planını açıkladı. Baroların saat 13.00'te aynı anda sms geçeceğini ve tüm meslektaşları saat 14.00'de saygı duruşunda bulunmaya çağıracaklarını ifade eden Altun, avukatlara saldırıları durdurma konusunda farkındalık yaratmak için 19 Mart 2021 Cuma günü iş bırakma eylemi yapmayı planladıklarını da söyledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.