SON DAKİKA
Hava Durumu

Bu yıl Eylül'de de yaz havası sürecek

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında sıcaklıkların uzun yıllar ortalamalarının üzerinde seyredeceğini bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2011 16:07
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2011 16:07
https://www.bursaport.com
Bu yıl Eylül'de de yaz havası sürecek

Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün teknolojik yatırımlarına destek verdiklerini belirterek, bunun neticesinde Genel Müdürlüğün uzun dönemli tahminlerinde tutarlılık oranlarının arttığına işaret etti.

Eroğlu, açıklamasında, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün önümüzdeki üç aylık tahminlerinin şöyle olduğunu bildirdi:

''Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yağışların yurt genelinde bütün bölgelerde uzun yıllar ortalamaları civarında, Giresun ve Rize çevrelerinde ortalama değerlerden 20-40 kilogram daha fazla olacağı tahmin edilmektedir.

Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında sıcaklıkların ise Marmara, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, kıyı Ege ile Şanlıurfa ve Mardin çevrelerinde uzun yıllar ortalamalarından 1 ila 2 derece daha yüksek, diğer bölgelerde ortalamalardan 0,5-1 derece daha yüksek seyredeceği beklenmektedir.''

EKİM-HAZİRAN ARASINDA YAĞIŞLAR YÜZDE 12 ARTTI

1 Ekim 2010-30 Haziran 2011 tarihleri arasındaki 9 aylık dönemde, yağışlarda normale göre yüzde 12 arttığına dikkati çeken Eroğlu, bu dönemde Türkiye geneli yağış ortalamasının 648 milimetre olduğunu belirtti. Aynı dönemde yağışlarda Marmara Bölgesinde yüzde 17, Ege Bölgesinde yüzde 9, Akdeniz Bölgesinde yüzde 15, İç Anadolu Bölgesinde yüzde 41, Karadeniz Bölgesinde yüzde 9, Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 5 ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yüzde 8 artış kaydedildiğini ifade etti.
Eroğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Yağışlara paralel olarak ülkemizdeki barajlarda doluluk oranlarında yükselme kaydedilmiştir. İçme suyu maksatlı barajlarda doluluk oranları İstanbul'da yüzde 87.1, Ankara'da yüzde 47.5, İzmir'de yüzde 57,4 ve Bursa'da yüzde 95,4'e yükselmiştir.

Geçen yıl yüzde 79,3 olan enerji maksatlı barajların doluluk oranı ise yüzde 81,6'ya çıkmıştır.'' 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.