SON DAKİKA
Hava Durumu

'Bu suça ortak olmayacağız' bildirisi bilançosu

Güneydoğu'daki operasyonlar ve sokağa çıkma yasakları sırasonda yaşanan hak ihlalleriyle ilgili olarak "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildirinin yayımlandığı 11 Ocak'tan itibaren kamu üniversitelerinde en az 9 işten çıkarma, 5 istifa, 464 soruşturma, 153 ceza soruşturması ve 33 gözaltı işlemi yaşandı.

Haber Giriş Tarihi: 17.03.2016 12:27
Haber Güncellenme Tarihi: 17.03.2016 12:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Bu suça ortak olmayacağız' bildirisi bilançosu

Vakıf üniversitelerinde ise en az 21 işten çıkarma, 1 zorla emeklilik ve 43 idari soruşturma başlatıldı. Bildiriye imza attığı için Nişantaşı Üniversitesi'nden kovulan Muzaffer Kaya, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Esra Mungan ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Kıvanç Ersoy tutuklandı.

Cumhuriyet'ten Canan Coşkun'un haberine göre; İstanbul'da, Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nun yürüttüğü soruşturmada, bildiriye imza atan ve İstanbul'da ikamet eden 733 akademisyenin ifadelerinin alınmasına başlandı. Akademisyenlere, "PKK'nın terör örgütü olup olmadığı, bildirinin içeriğini anlayıp anlamadıkları ve pişman olup olmadıkları" gibi 14 soru soruldu. İmzasını çeken 3 akademisyenle tutuklanan 3 akademisyene sorulan sorular büyük benzerlik taşıdı. Emniyette, "Bese Hozat'ın 'Kürtlere öz-yönetim ilanlarına sahip çıkma' çağrısından haberdar mısınız? Bildiriui imzalamanızda bu çağrının bir etkisi var mıdır? Sorusu yöneltilirken, hakimliğin tutuklama kararında aynı unsur yer aldı.

"Hukuk bitti"

Eğitim-Sen İstanbul Üniversiteler Şubesi dün, "Hukukun bittiği yer" başlıklı bir açıklama yayımladı. Açıklamada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın hedef göstermesiyle savcıların menziline giren barış isteyen akademisyenlerden üçünün Saray tarafından verilen bir emirle tutuklandığına dikkat çekildi.

"Yarın dersim var"

Güneydoğu'daki çatışmalı sürecin durdurulması talebiyle "Bu suça ortak olmayacağız" isimli bildiriye imza attıkları için "terör örgütü propagandası" iddiasıyla tutuklanan 3 akademisyen derslerine giremedi. Öğrenciler akademisyenlere cezaevi önünde yapacakları dersle sahip çıkmaya hazırlanırken, tutuklanan Doç. Dr. Kıvanç Ersoy'un, "Yarın dersim var, öğrencilerime karşı sorumluluklarım var" savunması hâkimlik sorgusuna damgasını vurdu. Ersoy, "Mimar Sinan Üniversitesi'nde çalışıyorum. Yarın da dersim var vardır. Her zaman ifade verebilirim. Aynı zamanda bir baba olarak da 5 yaşında bir çocuğum var. Tutuklanmam onun hayatını zorlaştıracaktır. Öğrencilerime karşı sorumluluklarım var. Bu dönem tamamlamam gereken dersleri, tez öğrencilerimin eğitim hakkını engelleyecektir"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.