SON DAKİKA
Hava Durumu

'Bu günleri hep birlikte tarihe not ediyoruz'

Bursa Valiliği'nin savcılığa yaptığı suç duyurusu üzerine Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü tarafından hakkında yürütülen soruşturma kapsamında savunması istenen Prof. Dr. Kayıhan Pala, "Gerçek bilim insanları ile akademik ünvanlı memurlar arasındaki ayrımı gördüğümüz günleri yaşıyoruz. Gerçek bilim insanları bilimsel sorumluluklarını yerine getirmeye devam edecekler. Bu günleri hep birlikte tarihe not ediyoruz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 21.07.2020 15:34
Haber Güncellenme Tarihi: 21.07.2020 15:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Bu günleri hep birlikte tarihe not ediyoruz'

ZAFER OPSAR / BURSAPORT

Koronavirüs salgınına ilişkin açıklamaları nedeniyle hakkında Bursa Valiliği'nin savcılığa yaptığı suç duyurusu üzerine Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü tarafından soruşturma yürütülen Prof. Dr. Kayıhan Pala, "Gerçek bilim insanları ile akademik ünvanlı memurlar arasındaki ayrımı gördüğümüz günleri yaşıyoruz. Gerçek bilim insanları bilimsel sorumluluklarını yerine getirmeye devam edecekler. Bu günleri hep birlikte tarihe not edeceğiz. Bundan önce nasıl davranıyorsak bundan sonra da öyle davranmaya devam ediyoruz." dedi.

enBursa.com'un 21 Nisan'daki canlı yayınında Bursa'daki koronavirüs salgınına ilişkin değerlendirmeleri nedeniyle Bursa Valiliği'nin savcılığa yaptığı suç duyurusu sonrası Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü tarafından hakkında soruşturma başlatılan BUÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, bugün savunma yaptı. Pala'ya yönelik soruşturma nedeniyle Türk Tabibleri Birliği (TTB) yöneticileri, çok sayıda ilin Tabip Odalarının başkan ve yöneticileri ile sağlık örgütlerinin temsilcileri BUÜ Rektörlüğü önünde buluştu.

Bu arada Dünya Sağlık Örgütü, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saim Kılavuz'a bir mektup göndererek, Prof. Dr. Pala'ya açılan soruşturmaya ilişkin kaygıları iletti.

Prof. Dr. Kayıhan Pala BUÜ Rektörlüğü'ndeki savunma sonrası destek için gelen gruba teşekkür etti

Bursa Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğü, Prof. Dr. Kayıhan Pala'yı 'halkı yanlış bilgilendirdiği' ve 'paniğe yönlendirici açıklamalar yaptığı' gerekçesiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayet etmiş, şikayet üzerine savcılık, soruşturma sonunda 'görevsizlik' kararı vererek dosyayı Pala'nın görev yaptığı Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü'ne göndermişti. Rektörlük, soruşturma kapsamında Pala'yı 21 Temmuz Salı günü saat 11.00'de savunmasını yapmak için çağırmıştı.

Kayıhan Pala'ya yönelik soruşturma sonrası kendisine destek için Bursa Akademik Odalar Birliği'nde (BAOB) biraraya gelen Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile bazı illerin Tabip Odalarının başkan ve yöneticileri, akademik odalar, sivil toplum örgütleri, bazı milletvekilleri bugün BUÜ Rektörlüğü önünde ellerinde Pala'ya destek veren pankart ve dövizlerle yeniden buluştu.

"Halk değil, Bursa Valiliği paniğe kapıldı"

Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Güzide Elitez'in konuşmasının ardından söz alan TTB Başkanı Dr. Sinan Adıyaman, halk sağlığını ilgilendiren bilgilerin halkla paylaşılmasının toplumsal bir görev olduğunu belirterek, "Kayıhan Pala hakkındaki şikayet ve soruşturma süreci tam olarak bilim insanlarının ve toplumun özgürlük ve hak alanlarının ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Prof. Dr. Kayıhan Pala, halk sağlığının kararlı  savunucusu, Türk Tabipleri Birliği'nin onurudur. Hekimlik mesleğinin hasta ve toplum yararını önceleme ilkesi gereği, topluma salgınla ilgili bilimsel bilgilerin aktarılmasını engelleme girişimlerine derhal son verilmesini istiyoruz." dedi.

Uludağ Üniversitesi'nin girişindeki yazıya dikkat çeken Sinan Adıyaman, "Uludağ Üniversitesi'nin mottosu 'Eğitimde özgün, düşüncede özgür'. Mottosu bu olan bir üniversitenin Rektörlük binasının önündeyiz. Tamamen halkı bilgilendirmek amacıyla düşüncelerini özgürce söylediği için burada savunmasını verecek." dedi.

Kayıhan Pala'nın açıklamalarından halkın değil, Bursa Valiliği'nin paniğe kapıldığını belirten Adıyaman, "Ülkemizde ve Bursa'da pandemi sürecinde herşeyin mükemmel olduğunu, hiç bir adımın yanlış ya da eksik atılmış olabileceğine inanmayan yönetimlere akademik özgürlük ve bilim insanının sorumluluk kavramlarını anlatmanın ne kadar zor olduğunun farkındayız. Tüm bu akıl tutulmasına rağmen inatla ve kararlılıkla doğruları anlatmaya, gördüğümüz yanlışlıkları ve eksiklikleri dillendirmeye devam edeceğimiz bilinmelidir." diye konuştu.

"Bilim insanlarını yargılama anlayışını kınıyorum"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ise, "Kentin valisinin, kentin pandemi sorununu çözmesi yerine ülkenin bilim insanının yargılama sürecine doğru adım atmasını kınıyorum. Bursa'nın Sağlık İl Müdürlüğü, pandemi sürecinde Bursa'nın günlük verilerini açıklaması gerekirken, günlük hangi mahallede karantina, hangi bölgede vaka sayısının yoğun olduğunu açıklaması yerine özgür düşüncesini açıklayan bilim insanlarını yargılama anlayışını kınıyorum." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Kayıhan Pala savunmasını yaparken, kendisine destek için gelen topluluk Rektörlük önünde bekledi. Savunmasını tamamlayan Pala, kendisini bekleyenler tarafından alkışlarla karşılandı.

Topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceğini her fırsatta dile getiren Pala, savunmasının ardından yaptığı açıklamada, kendisini desteğe gelen herkese teşekkür etti. Pala, "Bugünlerde gerçek bilim insanlarıyla, akademik ünvanlı memurlar arasındaki ayrımı gördüğümüz günleri yaşıyoruz. Gerçek bilim insanları bilimsel sorumluluklarını yerine getirmeye devam edecekler. Bu günleri hep birlikte tarihe not ediyoruz. Bundan önce nasıl davranıyorsak bundan sonra da öyle davranmaya devam ediyoruz." diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.