SON DAKİKA
Hava Durumu

BTO: İstanbul Sözleşmesine dokunmayın!

Bursa Tabip Odası'nın İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine yönelik yapılan açıklamada, "Kadın, insanlığın her ilerici kavşağında sorumluluk almıştır, alacaktır. Eşit ve özgür bir dünya mücadelesindeki yeri erkeklerle omuz omuza ve en ön safta olacaktır. İstanbul Sözleşmesine dokunmayın..." denildi.

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2021 18:06
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2021 18:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
BTO: İstanbul Sözleşmesine dokunmayın!

Bursa Tabip Odası, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine yönelik açıklamada bulundu. Açıklamada, 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul'da imzaya açılan ve ilk imzayı Türkiye'nin attığı Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin (kısa adıyla İstanbul Sözleşmesi), 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girdiği hatırlatıldı. 

Sözleşmede "kadınlara yönelik şiddet bir insan hakları ihlali ve bir ayrımcılık türü olarak kabul edilmektedir. Bu da, bu tür şiddete yeterince tepki göstermedikleri takdirde, devletlerin sorumlu konumda olduğu anlamına gelmektedir" ifadelerin yer aldığının kaydedildiği açıklamada, 6284 sayılı yasada da 'kadına yönelik şiddet'in tanımlandığı ve alınacak önlemlerin tespit edildiği hatırlatıldı. 

İstanbul Sözleşmesi'nin kadına yönelik şiddetin tanınması ve buna karşı verilen hukuk mücadelesinin dayanağı olması açısından oldukça önemli olduğunun ifade edildiği açıklamada, "Toplumsal eşitsizlikler giderilmesine, kadına ve aile içi şiddetin sona ermesi için yeterli olmasa da sözleşme imzalayan ülkeleri; bireyleri cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklanan şiddetten korumakla ve şiddet durumunda hukuksal süreçleri hızlı ve mağduru koruyan tarzda işletmekle yükümlü tutuyor. Şiddet gören kadın şiddet gördüğü eve geri gönderilirken, şiddet uygulayanlara mahkemelerde iyi hal indirimi uygulanırken, pek çok kadın 'devlet koruması' altındayken öldürülürken İstanbul Sözleşmesinin uygulandığından bahsetmek mümkün değildir." denildi.

"Zaten sözleşme maddeleri uygulanmıyordu!" demenin doğru bir yaklaşım olmadığının altının çizildiği açıklamada, "Bu sözleşme kadın ve aile içi şiddeti önleme  ve kadının toplumsal rolleri üzerine bir kazanımdır. Sözleşme maddelerinin uygulanması bir mücadele alanıdır. Kadına şiddet ve aile içi şiddet durumlarında hukukçular bu sözleşme ve 6284 sayılı yasa maddelerine atıfta bulunarak şiddet mağdurlarını savunarak, şiddet uygulayanın uygun cezayı almasını talep ediyorlardı." ifadeleri kullanıldı.

"Devlet tüm yurttaşlarının olduğu gibi kadınların yaşam hakkını koruma sorumluluğundan da çekilemez." denilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Kadını eğitimden ve toplumsal yaşamdan kopartarak ona eş ve anne rolü biçen, üstlenmek zorunda bırakıldığı toplumsal ve aile içi rolleri erdem ve fedakarlık gibi söylemlerle kutsayan, kendisine biçilen gömleğe sığmayınca da şiddete maruz kalarak yaşam hakkına göz koyulan kadının erkek egemen düzende yeri yoktur. Ancak kadın, insanlığın her ilerici kavşağında sorumluluk almıştır, alacaktır. Eşit ve özgür bir dünya mücadelesindeki yeri erkeklerle omuz omuza ve en ön safta olacaktır. İstanbul Sözleşmesine Dokunmayın..."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.